Britové identifikovali třetího člena ruské rozvědky podezřelého z útoku na Skripala, píše The Telegraph

Britská tajná služba identifikovala třetího člena ruské rozvědky, jehož podezírá z podílu na březnovém pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury, napsal v pátek britský deník The Telegraph. Rusko podíl na otrávení Skripala a jeho dcery opakovaně odmítá. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Moskva se nebude bavit o podezřelých s médii.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 18:11 28. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté hlídají před domem ve městě Amesbury, kde byl v bezvědomí nalezen pár otrávený Novičokem

Britská tajná služba a protiteroristická policie identifikovaly třetího člena ruské vojenské rozvědky, který navštívil Salisbury. (ilustrační foto) | Foto: Matt Dunham | Zdroj: ČTK/AP, Český rozhlas

Britští vyšetřovatelé už tento měsíc identifikovali dva muže, kteří se podle nich v březnu pokusili otrávit bývalé ruského a britského agenta Skripala a jeho dceru. Britská premiérka Theresa Mayová začátkem září před poslanci prohlásila, že útok spáchali příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Muž obviněný z útoku na Sergeje Skripala je plukovník ruské rozvědky, uvedl The Telegraph

Číst článek

Média posléze uvedla, že jména mohla být falešná. Na oba muže byl vydán evropský zatykač.

V pátek deník The Telegraph napsal, že britská tajná služba a protiteroristická policie identifikovaly třetího člena ruské vojenské rozvědky, který navštívil Salisbury před březnovým pokusem o vraždu Skripala. Cílem cesty prý byla příprava útoku, který byl podle Londýna proveden jedem novičok, jenž se vyráběl v bývalém Sovětském svazu.

'Nevíme, zda jsou zprávy pravdivé'

Peskov v pátek řekl, že se Moskva nebude o podezřelých bavit s médii. Aby se Rusko mohlo připojit k vyšetřování případu, potřebuje podle něj materiál, který mu poskytnou patřičné zdroje, nikoli média. „Nevíme, zda jsou tyto mediální zprávy pravdivé, je obtížné oddělit pravdu od lži,“ řekl Peskov k informaci o třetím podezřelém.

Vyjádřil se rovněž k informaci Telegraphu o tom, že Boširov je ve skutečnosti plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Vladimirovič Čepiga, jemuž údajně prezident Vladimir Putin udělil vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Čepiga bojoval v Čečensku a na Ukrajině. Peskov řekl, že Kreml ověřoval informaci o „ruském hrdinovi“ Čepigovi a že nemůže potvrdit, že člověk tohoto jména byl vyznamenán.

Informaci o vyznamenání ovšem mezitím ruským novinářům potvrdil bývalý Čepigův učitel ve vojenské škole. „Je to známá skutečnost, protože je to náš rodák z Amurské oblasti, ale nevím, za co ho vyznamenali,“ řekl stanici BFM.ru Alexandr Boržko.

‚Přísně tajné.‘ Ve složce muže podezřelého z otrávení Skripalových je číslo na ruské ministerstvo obrany

Číst článek

'Běhá tu 15 Leninů'

Kreml dal nicméně najevo, že nehodlá o identitě podezřelých Rusů dál debatovat. „U nás po Rudém náměstí koneckonců dosud běhá desítka Stalinů a patnáct Leninů a všichni se silně podobají originálu,“ prohlásil Peskov a agentura Interfax jeho slova označila za ‚výrok dne‘.

Začátkem července zemřela na otravu nervově paralytickou látkou typu novičok čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová, která přišla do kontaktu s touto látkou ve městě Amesbury, jež leží nedaleko Salisbury. Podle britských úřadů se otrávila náhodně nalezenou lahvičkou od parfému, která zřejmě byla použita při otravě Skripala.

Skripalova kauza vyvolala napětí mezi Západem a Ruskem. Británie, USA i řada dalších zemí vypověděly kvůli tomu na jaře několik ruských diplomatů, Rusko reagovalo recipročně. Spojené státy v srpnu kvůli otravě Skripala novičokem vyhlásily vůči Moskvě sankce, které se týkají obchodní výměny a finančních transakcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme