Vyšetřování pokusu o vraždu Skripala pokračuje. Specialisté našli v restauraci stopy jedu

Britská policie dál intenzivně vyšetřuje pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří jsou už týden v kritickém stavu po kontaktu s nervově-paralytickou látkou. Případ řeší přes 200 policistů z protiteroristické jednotky a v Salisbury na jihu Anglie operují i jednotky chemických specialistů. Těm se podle BBC podařilo najít stopy jedu v restauraci, kde Skripal a jeho dcera jedli předtím, než na ulici zkolabovali.

Salisbury (Británie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restauraci Zizzi v centru Salisbury, ve které se našly stopy jedu, jenž otrávil Sergeje Skripala a jeho dceru

Restauraci Zizzi v centru Salisbury, ve které se našly stopy jedu, jenž otrávil Sergeje Skripala a jeho dceru | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Stopy jedu se našly v restauraci Zizzi v centru Salisbury. Policie zatím vychází z toho, že podezřelý není nikdo z hostů ani zaměstnanců, kteří v lokále spolu se Skripalovými byli. Nikdo z nich zároveň nebyl vystaven nebezpečí otravy, uvedla BBC. Informaci zatím vyšetřovatelé oficiálně nepotvrdili.

Pan 'Neprodleně': kdo byl ruský agent Sergej Skripal a proč měl pro MI6 nesmírnou cenu

Číst článek

Stopy nervově-paralytické látky, kterou podle všeho byli otec a dcera otráveni, hledá policie i na dalších místech v Salisbury, kde se oba minulou neděli pohybovali. Například i na hřbitově, kde se zastavili u hrobu Skripalovy manželky a syna.

Podle informací deníku Daily Mail chemičtí experti zkoumají mimo jiné i kytici, kterou Skripal na hřbitov přinesl. Nevylučují přitom, že právě ona mohla být nosičem vzácné jedovaté látky. O jakou látku šlo, zatím policie nesdělila.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová po sobotním zasedání vládního výboru pro krizové situace COBRA oznámila, že vyšetřovatelé identifikovali na 240 svědků a 200 důkazů. Podle ní policie postupuje velmi zevrubně a profesionálně.

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici.

Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije Skripal v Británii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme