Případ Skripalových: doktoři jim nedávali velké šance na zotavení, útok novičokem ale přežili

Případ Sergeje Skripala a jeho dcery Julie zaměstnával letos britské vyšetřovatele, lékaře i politiky a poutal i pozornost široké veřejnosti. Bývalého ruského dvojitého špiona se někdo 4. března pokusil v jihoanglickém městečku Salisbury otrávit nervově paralytickou látkou novičok. Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že za otravou stojí Rusko. Moskva obvinění stále odmítá.

PŘÍBĚHY 2018 Salisbury Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Skripal před soudem v Moskvě v roce 2006 | Foto: Kommersant/Yuri Senatorov | Zdroj: Reuters

„Když je k nám přivezli a vyšlo najevo, že se jedná o otravu novičokem, byli jsme přesvědčeni, že nemohou přežít. Nasadili jsme terapii, dělali jsme, co jsme mohli, ale nedávali jsme jim velkou šanci,“ uvedl doktor Stephen Jukes z nemocnice v Salisbury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jméno Sergej Skripal slyšel v posledním půl roce asi každý, málokomu se ale se do blízkosti bývalého dvojitého agenta podařilo dostat

Právě tam přivezli v bezvědomí otce a dceru Skripalovi. „Ve své době byl Skripal vysoce postavený důstojník v GRU, znal spoustu lidí a jeho informace, postřehy i doporučení mohly být velmi cenné, i proto se nejspíš stal terčem útoku,“ soudí Mark Urban, autor knihy o životě agenta Sergeje Skripala.

Sergej i jeho dcera útok přežili. Kde se teď nacházejí, není známo. Neví se ani to, jestli jsou stále v Británii. „Je pro mě stále těžké smířit se s tím, že se nás někdo pokusil otrávit. Můj život je vzhůru nohama. Snažím se smířit s nevratnou změnou mého života, fyzickou i emocionální,“ popsala ve svém vzkazu krátce po propuštění Julia Skripalová.

Sebevražda a kolaps? Detektivové z kauzy Skripal prověřují další podezřelá úmrtí

Číst článek

O čtyři měsíce později měl případ Skripal neplánovanou a tragickou dohru. Novičokem, který našel v parku v lahvičce od parfému, se otrávil Charlie Rowley a jeho partnerka Dawn Sturgessová.

„V lahvičce bylo tolik novičoku, že by toto množství mohlo zabít tisíce lidí,“ řekl policejní komisař Dean Haydon. Oběť měl jedinou.

Po osmi dnech od osudného okamžiku, kdy si Down Sturgessová aplikovala na zápěstí domnělý parfém, zemřela v nemocnici. Její partner Charlie Rowley přežil, podle posledních informací ztrácí 45letý muž zrak a otrava ochromila jeho imunitní systém.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme