Sergio, 15 let, zastřelen na hranici. Nejvyšší soud v USA řeší klíčovou kauzu pro práva cizinců
Američtí ministři zahraničí a vnitřní bezpečnosti Rex Tillerson a John Kelly by měli ve čtvrtek jednat v Mexiku. V předvečer jejich cesty na jih si deník LA Times položil otázku, do jaké míry americká ústava chrání cizince na hranicích. List podrobně líčí případ mexického teenagera, kterého zastřelil americký pohraničník. Kauza je teď před americkým Nejvyšším soudem.
LA Times poukazují na argument ústavní ochrany práv cizinců, na jehož základě jiný soud dočasně pozastavil první protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. List připomíná, že prezidentův dekret se týká lidí v různých životních situacích: někteří žijí ve Spojených státech legálně a vycestovali do zahraničí, jiní jsou držiteli amerického víza a nikdy v USA nebyli.
Autor článku v LA Times se domnívá, že práva cizinců na hranicích nejsou v ústavě jednoznačně definována. I v mexickém případě, který za chvíli popíšeme, bude podle komentátora hodně záležet na interpretaci Nejvyššího soudu. Výsledek kauzy by mohl mít vliv i na zmíněný soudní spor o dočasný zákaz cestování některých cizinců do Spojených států.
Sergiova smrt
Fakta v případě patnáctiletého Sergia Hernandeze shrnuje list následovně: V červnu 2010 si Hernandez a jeho dva kamarádi hráli v betonovém kanále na hranici mezi americkým El Pasem a mexickým Juarézem. Pohraničník Jesus Mesa dorazil k místu na kole, popadl jednoho z chlapců a namířil na něj zbraň. Sergia, který se schoval za sloupem o pár metrů dál na mexické straně, pak třemi ranami zastřelil.
Tajemný ‚anděl pomsty‘ postřílel lupiče v autobusu. Hrdina, nebo zločinec? ptá se Mexiko
Číst článek
Mesa se hájí tím, že jednal v sebeobraně, protože po něm kluci házeli kameny, to ale podle deníku video pořízené mobilním telefonem nepotvrdilo. Vyšetřovatelé z ministerstva spravedlnosti pak uvedli, že strážce hranice vycházel z hlášení o pašerácích a že útoky kamením zažil už dříve.
Zastřelení neozbrojeného teenagera, který podle informací LA Times strážce hranice zřejmě neohrožoval, vyvolalo v Mexiku pobouření. Americké úřady ale odmítly vydat Mesu k soudu v Mexiku a stíhají ho podle amerického práva. Rodiče teenagera Mesu zažalovali na základě argumentu o tom, že střelbou porušil ústavu. Podle jejího pátého dodatku totiž nelze nikoho zbavit života ani svobody bez jasného právního opodstatnění.
Na špatné straně hranice
Federální soudce žalobu odmítl s tím, že na hranicích ochrana daná ústavou přestává platit. Mexický mladík byl zastřelen na mexické straně, rodina tedy podle soudce nemá právo žalovat americkou ostrahu hranic. Názorově rozpolcený panel odvolacích soudců, který kauzu rovněž posuzoval, přihlédl k situaci v americké věznici Guantánamo na Kubě. Tam podle většiny patnáctičlenného panelu soudců americká ústava platí, protože úřady mají vězeňské zařízení plně pod kontrolou, podobně jako hranici s Mexikem. Odvolací soudci nakonec rozhodli, že zákon v tomto směru mluví nejasně, tudíž pohraničníka nelze stíhat za jeho porušení.
‚Napěchujeme ho špatnými chlápky.‘ Podezřelý vězeň otestuje Trumpův slib o Guatánamu
Číst článek
Rodina zastřeleného chlapce se odvolala k nejvyššímu soudu s argumentem, že „soudci by neměli připustit existenci zóny mimo zákony, ve které můžou američtí agenti beztrestně zabíjet nevinné civilisty“. LA Times připomínají, že o případu budou poprvé rozhodovat soudci reprezentující Trumpovu administrativu. Právník rodiny Robert Hilliard z Texasu listu řekl, že v kauze jde o vyvažování pravomocí, o právo justice kontrolovat chování státních úřadů. To se týká i tvrzení administrativy, že by měl soud americké bezpečnostní složky před podobnými žalobami chránit.
Kdo má právo mařit rozhodnutí prezidenta?
Podle federální vlády soudy nemají právo jako druhá instance mařit rozhodnutí prezidenta o zákazu vstupu některých cizinců do Spojených států. Poradce Bílého domu Stephen Miller v televizním rozhovoru uvedl, že prezidentovy pravomoci nelze zpochybňovat, protože soudy v americkém zákonodárství nemají vyšší postavení, než prezident. Právník mexické rodiny se podobné argumenty zřejmě bude snažit vyvrátit.
LA Times poukazují na argument soudce nejvyššího soudu Anthonyho Kennedyho, podle nějž se ústava týká i praktických záležitostí včetně rozsahu působnosti amerických činitelů. Pokud se toho bude soudce Kennedy držet, mohl by se podle deníku připojit k liberálnímu křídlu, podle kterého se ústava týká i operací amerických jednotek na hranicích. Takové rozhodnutí by podle deníku určitě citovali advokáti i soudci ve sporu o zákaz cestování některých cizinců do Spojených států.
Je ale možné, píše deník, že se Kennedy přidá ke konzervativnímu křídlu zatím osmičlenného nejvyššího soudu. A tím odmítne možnost, že ti, kdo nejsou občany Spojených států, mají právo zažalovat americké činitele. Pokud by u nejvyššího soudu v této věci hrozil pat, mohli by jeho členové verdikt odložit, až senátoři potvrdí jeho devátého člena Neila Gorsuche, nominanta prezidenta Trumpa. Gorsuch před senátory předstoupí 20. března, připomínají Los Angeles Times.
Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.