Patří k nejvýše postaveným Čechům v Evropské komisi. ‚Kolují o nás fámy, ale jsme z masa a kostí,‘ říká

Jolana Mungengová patří mezi nejúspěšnější Čechy v institucích EU. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová si ji vybrala do úzkého kruhu spolupracovníků. „Evropská komise je výkonný orgán. Navrhuje, ale nerozhoduje,“ přibližuje Mungengová v seriálu Radiožurnálu o Češích v Bruselu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jolana Mungengová patří mezi nejvýše postavené Čechy v Evropské komisi. Zahraniční kolegové její původ ale obvykle odhadují mylně

Jolana Mungengová patří mezi nejvýše postavené Čechy v Evropské komisi. Zahraniční kolegové její původ ale obvykle odhadují mylně | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Centrální mozek EU“ se rozkládá v místech, kde kdysi stával ženský klášter. Ve vysoké budově ze skla a oceli, které úředníci a diplomaté neřeknou jinak než Berlaymont, sídlí všech 28 eurokomisařů včetně Jeana-Clauda Junckera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Viktora Daňka s Jolanou Mungengovou

„Budova je velmi prakticky zařízená. Není tu nic ze zlata, nemáme mramorové chodby, jen obyčejný šedomodrý koberec. Snažíme se efektivně využívat rozpočet, takže tu není nic zbytečného,“ popisuje Radiožurnálu překvapivě střídmě zařízený interiér Jolana Mungengová, zatímco míříme do její kanceláře v jedenáctém podlaží.

Ještě v přízemí za vrátnicí ale míjíme něco, čím se jiný kancelářský komplex chlubit nemůže – Nobelovu cenu za mír, kterou Evropská unie získala v roce 2012 a která také vyvolala spory, zda to bylo zaslouženě. Tady v komisi si ceny ale považují. „Pokaždé, když sem přijdou návštěvy, tak se ptají, kde ji máme,“ směje se.

Působení Jolany Mungengové v Evropské komisi se jako u všech členů kabinetu kryje s funkčním obdobím eurokomisařů. Mandát současné komise vyprší na konci října | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Vybrala si ji sama

Jolana Mungengová patří mezi nejvýše postavené Čechy v Evropské komisi. Zahraniční kolegové její původ ale obvykle odhadují mylně.

Češi v Bruselu

Evropská unie, to jsme také my Češi. Ve volbách do Evropském parlamentu koncem května rozhodneme o jejím dalším směřování. Radiožurnál po celý týden v seriálu Češi v Bruselu představuje unijní instituce prostřednictvím Čechů a Češek, kteří v nich pracují.

„Pocházím ze smíšeného manželství, maminka je modrooká blonďatá Češka, tatínek byl z Afriky, z bývalého Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo). Já jsem vždy cítila, že mám různorodost v genech, že je to něco, čím mohu přispět ve vyhledávání společných platforem a kompromisů,“ svěřuje se.

Cecilia Malmströmová si Jolanu Mungengovou, která dříve působila v Evropském parlamentu jako expertka na obchodní, ekonomickou a regionální politiku, vybrala do svého kabinetu sama.

„Role člena kabinetu je v podstatě rolí poradní. V první řadě komisařce pomáhám připravit se na každé jednání. Schůzek se účastním, mohu na nich vystoupit a mám dohled nad výstupy. Pokud se například dohodne, že změníme obchodní nabídku, je na mně připravit s kolegy plán,“ vysvětluje.

Cecilia Malmströmová si Jolanu Mungengovou, která dříve působila v Evropském parlamentu jako expertka na obchodní, ekonomickou a regionální politiku, vybrala do svého kabinetu sama | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Vyjednávalo by se hůře

Malmströmová má v gesci mimo jiné vyjednávání obchodních dohod se třetími zeměmi. Jde o oblast, kde se členské státy vstupem do EU musely vzdát svých pravomocí.

„Žijeme v globalizovaném světě, kde jsou noví velcí a mocní partneři, a pro malé a střední země je stále obtížnější v takové konkurenci obstát samy za sebe. To, že jsme jednotní v týmu 28 zemí, nám dává váhu, kterou bychom jinak neměli,“ vyzdvihuje výhody Mungengová.

Česko si vlastní obchodní dohody už vyjednávat nemůže. Tuzemské firmy ale mají otevřené dveře nejen na evropský trh, ale prostřednictvím unijních obchodních dohod také do Japonska, Jižní Koreje nebo Kanady.

‚Potřebujeme zpětnou vazbu‘

Eurokomisaři rozhodují o tom, zda je třeba přijít s legislativním návrhem. Jejich moc je ale omezená. I obchodní dohody může komise vyjednávat jen na základě pokynů od unijních států.

„Evropská komise je výkonný orgán. Navrhuje, ale nerozhoduje - to dělají spoluzákonodárci Evropský parlament a členské země v Radě EU. Když oni něco rozhodnou, my to podle jejich vůle vykonáme. Jsme přesně takoví, jací nám oni sami dovolí, abychom byli.“

Podle Jolany Mungengové stále chybí širší povědomí o tom, jak unijní instituce fungují. Chybu vidí už ve školách.

„Když nás lidé lépe poznají a dozví se, že v Evropské komisi pracuje řada Čechů, že jsme lidé z masa a kostí, že každý má svůj příběh a něco konkrétního dělá, že nemáme žádná zvláštní privilegia, tak zjistí, že koluje řada fám, které je třeba vyvracet,“ domnívá se.

Jedním z mýtů je podle Mungengové třeba to, že je Evropská komise odtržená od dění v členských státech. Ostatně v kabinetu Malmströmové má komunikaci s občanskou společností sama na starost.

„Jednotlivé nevládní organizace, firmy, sdružení nebo odbory nejlépe vědí, co si lidé v českých městech a regionech myslí. Potřebujeme proto od nich zpětnou vazbu. Když je včasná a jasně formulovaná, není problém ji zohlednit,“ vysvětluje.

Působení Jolany Mungengové v Evropské komisi se jako u všech členů kabinetu kryje s funkčním obdobím eurokomisařů. Mandát současné komise vyprší na konci října.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme