Server Wikileaks znovu upozornil na údajný masakr irácké rodiny americkou armádou

Zveřejňování americké diplomatické korespondence serverem Wikileaks znovu upozornilo na jeden z nejkontroverznějších incidentů irácké války. V březnu 2006 Američané podnikli útok na údajné teroristy z Al-Káidy ve městě Ishákí. Wikileaks ale znovu vrací do hry podezření, že američtí vojáci tehdy ve skutečnosti spoutali čtyři ženy a pět dětí a pak je zavraždili střelou do hlavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portál Wikileaks | Foto: WikiLeaks

Spojené státy už incident vyšetřovaly a došly k závěru, že k žádnému zločinu nedošlo. Teď ale kauza ohrožuje plány na prodloužení pobytu amerických vojáků v Iráku i po skončení letošního roku.

Už před pěti lety Iráčané tvrdili, že Američané zmasakrovali celou rodinu, aby pomstili smrt svých dvou kolegů. Pak prý ještě celý dům rozbombardovali, aby zničili důkazy.

Američané tvrdí, že vojáci čelili teroristům, žádné civilisty prý nespoutali a dům bombardovali v rámci zničení úkrytu ozbrojenců. Wikileaks teď ale odhalil diplomatickou depeši, podle které také OSN už tehdy měla poznatky o vraždění spoutaných civilistů.

Bagdádská vláda už nařídila opětovné vyšetření incidentu. Někteří iráčtí poslanci volají po tom, aby namísto prodlužování pobytu američtí vojáci ze země okamžitě odjeli.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme