Server WikiLeaks zveřejnil dokumenty z osobního e-mailu šéfa CIA

Server WikiLeaks o sobě dal znovu vědět. Začal zveřejňovat dokumenty z e-mailové schránky šéfa americké zpravodajské služby CIA Johna Brennana. Citlivé materiály nepocházejí z úředního e-mailu, ale z osobního účtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf CIA John Brennan | Zdroj: Reuters

Dokumenty, které se dostaly na internet, pocházejí z doby, kdy byl John Brennan ředitelem instituce s názvem Analysis Corporation, která spolupracovala s vládními úřady a radila jim.

Jsou tam například materiály o výslechových metodách. Obsahují doporučené postupy i ty, které by se neměly při výsleších používat - jako byly fingované popravy nebo waterboarding.

Až později, už jako šéf CIA, musel John Brennan před americkými zákonodárci přiznat, že někteří jeho agenti nepřípustné metody používali. Tedy ty, které on sám několik let předtím nedoporučoval.

Server začal tyto materiály publikovat několik dní poté, co neznámý počítačový pirát, který se představil jako americký teenager, sdělil listu New York Post, že pronikl do e-mailové schránky ředitele CIA a zmocnil se osobních informací. Následně někdo, kdo tvrdil, že je tímto hackerem, umístil na twitterovém účtu @phphax záběry displeje ukazující dokumenty, které údajně obsahovaly citlivé úřední informace.
Zdroj: ČTK

Mezi zveřejněnými materiály je třeba také Brennanův osobní dotazník z doby, kdy žádal o bezpečnostní prověrku. V něm jsou například informace o jeho zdraví, nebo jestli někdy bral drogy.

Zveřejnění dalších dokumentů na serveru WikiLeaks není pro americkou tajnou službu až tak bolestné, jako když publikoval tisíce přísně tajných dokumentů a diplomatických zpráv.

Přesto pachatel útoku na e-mailovou schránku šéfa CIA měl podle zpravodajské služby nepřátelské úmysly - zasáhl Brennanovo soukromí a rodinu, proto zveřejnění zpráv nebere na lehkou váhu.

Kdo informace WikiLeaks dodal a jak se k nim dostal, vyšetřuje federální služba FBI a také úřad na ochranu prezidenta.

Server WikiLeaks slíbil, že v blízké době vydá další dokumenty z e-mailů šéfa CIA.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme