Šest palestinských pašeráků uhořelo pod hranicí mezi Gazou a Egyptem

Nejméně šest Palestinců uhořelo při havárii v pašeráckém tunelu mezi Egyptem a pásmem Gazy. K incidentu došlo už v neděli, záchranáři ale v posledních hodinách vytáhli z podzemí další dvě těla. Jedná se tak o jedno z největších neštěstí tohoto druhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Gaza | Foto: mogaza.org/city/ features/remal.htm

Některé tunely slouží k pašování zbraní, většinou jimi ale na palestinské území proudí spotřební zboží, potraviny a pohonné hmoty. Právě vytékající benzín a zkrat na elektrickém rozvodu způsobily poslední nehody.

Izrael zavedl blokádu Gazy před dvěma lety, když se tam dostalo k moci hnutí Hamás. S výjimkou nejzákladnějších potřeb si tak Palestinci většinu zboží pašují pod hranicí s Egyptem.

Provozování stovek tunelů živí asi 16 tisíc Palestinců. Vláda v Gaze to v době izraelské blokády považuje za legální byznys. Za otevření každého tunelu vybírá od majitelů asi 50 tisíc korun. Od roku 2007 už v tunelech zahynulo na 150 lidí, zčásti i kvůli izraelskému a egyptskému bombardování.

Přečtěte si také:
Izrael podezírá Palestince, že kopou do Gazy obří pašerácké tunely na rakety
Izraelská armáda během války v Gaze bezdůvodně ničila palestinské domy
Palestinský Hamás oznámil, že i po válce bude dál zbrojit
Palestinští ozbrojenci v Gaze volají po uzavření pašeráckých tunelů z Egypta

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme