Šest velmocí bude v Moskvě jednat o íránském jaderném programu

Světové mocnosti se v Moskvě znovu budou pokoušet přimět Írán k ústupkům ohledně jeho jaderného programu. Ruská diplomacie věří, že už třetí podobné jednání za poslední dva měsíce by mohlo přinést konstruktivní řešení letitého patu. Západní experti ale od šestistranných rozhovorů nečekají výraznější průlom.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská jaderná elektrárna ve městě Arak na severozápadě od Teheránu | Foto: Hamid Foroutan | Zdroj: ČTK

Spojené státy americké, Rusko, Čína, Francie, Velká Británie a Německo se v Moskvě pokusí zabránit úplnému kolapsu diplomatického řešení jaderného patu s Íránem. Zásadní zlom však podle analytiků moskevské kolo rozhovorů zřejmě nepřinese.

Mezinárodní šestka vedená šéfkou evropské diplomacie Catherine Ashtonovou chce však od íránské delegace získat alespoň záruku budoucí debaty o konkrétních otázkách. Experti varují před fatálními důsledky případného krachu rozhovorů s Íránem.

Izrael už dříve pohrozil bombardováním íránských jaderných zařízení, pokud jednání selžou. Experti se obávají dopadu případného nárůstu cen ropy na světovou ekonomiku.

Lenka Kabrhelová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme