Sestavení nové belgické vlády je na dosah. Po skoro roce a půl

Naděje na sestavení nové belgické federální vlády značně vzrostly. Vyjednavačům šesti stran budoucí vládní koalice se totiž podařilo dohodnout na parametrech příštího rozpočtu. Designovaný premiér, frankofonní socialista Elio Di Rupo, se nechal přesvědčit králem Albertem II. a pokusil se o další kompromis. Tento týden už ale chtěl jednání vzdát. Právě kvůli neshodám o úspory a škrty v rozpočtu na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valonský socialista Elio Di Rupo má šanci stát se belgickým premiérem | Zdroj: Reuters

19 hodin trval maratón jednání. Kromě podoby rozpočtu na příští rok se tři vlámské a tři valonské strany dohodly také na obrysech rozpočtů na další dva roky.

Podle internetové verze deníku Le Soir počítá návrh se zvyšováním daní pro skupinu poplatníků s vyššími příjmy. Více peněz do rozpočtu mají přinést také větší sazby spotřební daně na alkohol a tabákové výrobky.

Podrobnosti kompromisu zatím nejsou známé, ale král Albert II. už prohlásil, že ho potěšilo, že se strany konečně dohodly.

Belgie nemá novou vládu od loňského června, kdy se konaly předčasné parlamentní volby. Vyjednavače stran možná přimělo k dohodě snížení úvěrového ratingu Belgie agenturou Standard & Poor´s. Jedním z důvodů k němu byla právě nespolehlivost země kvůli absenci vlády a rozpočtu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme