Sestavení široké koalice v Izraeli brání rozdílné názory na vznik palestinského státu

Mezi Likudem a Kadimou panují zásadní rozdíly zejména v diplomatické rovině, a tak jejich spolupráce v jedné izraelské vládě není možná. S tím v noci odešla šéfka Kadimy Cipi Livniová ze schůzky s vůdcem Likudu Benjaminem Netanjahuem. Toho pověřil prezident po volbách sestavením vlády. Netanjahu chce mít v koalici i Kadimu a navzdory nočnímu neúspěchu je prý dál optimista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cipi Livniová a Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Co přesně si Livniová s Netanjahuem řekli, vědí jen oni dva, protože z dvouhodinové schůzky v jeruzalémském hotelu Inbal poslali pryč i své bodyguardy. Oba si slíbili, že se znovu sejdou, obě stany ale mluví o zásadních rozporech. Kadima totiž prosazuje jako řešení blízkovýchodního konfliktu soužití dvou států - jinými slovy i vznik nezávislé arabské Palestiny. To ale Likud odmítá.

Netanjahu sice tvrdí, že si umí představit s Kadimou společnou řeč. Jak ale vychází najevo, například extremistické židovské straně Národní jednota slíbil, že když ho podpoří na post premiéra, ve vládním programu nebude o palestinském státě ani zmínka.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme