Sestavení široké koalice v Izraeli brání rozdílné názory na vznik palestinského státu

Mezi Likudem a Kadimou panují zásadní rozdíly zejména v diplomatické rovině, a tak jejich spolupráce v jedné izraelské vládě není možná. S tím v noci odešla šéfka Kadimy Cipi Livniová ze schůzky s vůdcem Likudu Benjaminem Netanjahuem. Toho pověřil prezident po volbách sestavením vlády. Netanjahu chce mít v koalici i Kadimu a navzdory nočnímu neúspěchu je prý dál optimista.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cipi Livniová a Benjamin Netanjahu

Cipi Livniová a Benjamin Netanjahu | Zdroj: ČTK

Co přesně si Livniová s Netanjahuem řekli, vědí jen oni dva, protože z dvouhodinové schůzky v jeruzalémském hotelu Inbal poslali pryč i své bodyguardy. Oba si slíbili, že se znovu sejdou, obě stany ale mluví o zásadních rozporech. Kadima totiž prosazuje jako řešení blízkovýchodního konfliktu soužití dvou států - jinými slovy i vznik nezávislé arabské Palestiny. To ale Likud odmítá.

Netanjahu sice tvrdí, že si umí představit s Kadimou společnou řeč. Jak ale vychází najevo, například extremistické židovské straně Národní jednota slíbil, že když ho podpoří na post premiéra, ve vládním programu nebude o palestinském státě ani zmínka.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme