Šesté výročí teroristických útoků na USA - bolest i vzdor

Spojené státy a svět si připomínají 6. výročí teroristických útoků na newyorská dvojčata a washingtonský Pentagon. Šest let po teroristických útocích, které spustily takzvanou "Válku proti teroru" ale stále nebyl dopaden jejich hlavní strůjce, šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin-Ládin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hold památce obětí | Zdroj: ČTK

Spojené státy a s nimi řada dalších zemí si připomněly šesté výročí teroristických útoků na New York a Washington. Při nárazu unesených letedel do věží Světového obchodního centra, do budovy Pentagonu a při zřícení dalšího stroje v Pensylvánii 11. září 2001 zahynulo 2 749 lidí. Šlo o dosud nejhorší teroristické útoky v dějinách lidstva.

11. září 2001 - datum, které změnilo život nejen Američanům. Také letos pietní akty v New Yorku, Pentagonu a v Shanksville v Pensylvánii připomněly památku lidí lidí, kteří zemřeli při tehdejších leteckých útocích i při následných záchranných akcích. Minutu ticha v Bílém domě drželi také americký prezident George Bush s chotí.

Nebezpečí trvá

Přesně v den šestého výročí teroristických útoků se ale objevilo další videoposelství vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Sedmačtyřicetimuntovou nahrávku zveřejnila na své internetové stránce Laura Mansfieldová, která se specializuje na analýzy islamistických internetových serverů.

Nahrávka obsahuje fotografii bin Ládina ve stejném obleku, v jakém se prezentoval na videonahrávce z minulého pátku. Slyšet je údajný bin Ládinův hlas. Chválí jednoho z útočníků Walída Šehrího, který narazil uneseným letounem do severní budovy Světového obchodního centra v New Yorku.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Koubek: Pieta k 11. září

Policie odvrátila pumový útok v Ankaře

V den výročí se o atentát s tragickými následky pokusili zatím neznámí teroristé v centru turecké metropole Ankary. Vozidlo napěchované výbušninami naštěstí před odpálením objevila turecká policie. Hustě obydlenou čtvrt pak nechala okamžitě vyklidit a výbušniny zneškodnila.

Bombové hrozby jsou hlášeny i z dalších zemí, například z Německa. Anonym pohrozil útokem na americkou leteckou základnu Spangdahlem. Policie proto posílila bezpečnostní opatření. Minulý týden byli právě v Německu zadrženi kvůli podezření, že chystají bombové útoky, tři muži.

Pietní místo | Foto: ČTK/AP

Originální verzi příčin útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku nabízí polský biskup Tadeusz Ploski. Podle jeho názoru jde o odvetu za porážku Turků u Vídně v roce 1683.

Polská vojska pod vedením Jana III. Sobieského rozdrtila početně mnohem silnější osmanskou armádu vezíra Mustafy a zachránila Evropu před Turky. Podle biskupa Tadeusze Ploského to byla největší porážka islámské civilizace v dějinách.

Usáma bin Ládin na to nezapomněl a na 11. září 2001 naplánoval strašlivou odvetu, domnívá se biskup Ploski. Svou teorii vyložil v kázání na varšavské Citadele, kde si vojáci zítra připomenou Den pozemního vojska. Biskup zdůraznil, že polští vojáci dnes na různých frontách znovu brání křesťanskou civilizaci.

Milan Kopp, Martin Dorazín, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme