Šestnáct let po 11. září slaví Američané úspěchy v boji proti terorismu. Ten ale není u konce

Záběry unesených dopravních letadel, která v New Yorku narazila do věží Světového obchodního centra, obletěly celý svět. Od atentátů teroristické organizace Al-Káida v pondělí uplynulo 16 let. Jejich strůjce Usáma bin Ládin je po smrti a žádný další srovnatelný útok se teroristům v zemi nepodařilo provést. Ale jak připomíná americká televize CNN, zdaleka nelze říct, že by Spojené státy nečelily teroristické hrozbě.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

11. září 2001, léta poté | Foto: flickr.com, CC BY-NC 2.0, Jason Powell

Američané uctí památku obětí teroristických útoků podobně jako v minulých letech. Agentura Reuters očekává, že tisíce lidí v pondělí dorazí na místa atentátů. Kromě pomníku Ground Zero na Manhattanu, kde je plánovaná pietní akce a minuta ticha, to je také budova Pentagonu ve Washingtonu DC a město Shanksville v Pensylvánii, kde se do polí zřítil další s unesených letounů.

Další oběť útoku z 11. září 2001 má jméno. Experti muže identifikovali po 16 letech

Číst článek

Americká média s odstupem šestnácti let připomínají řadu úspěchů v tažení proti terorismu. Al-Káidě se jediný velký útok na Západě podařilo provést v Londýně v roce 2005 při atentátu na londýnské metro.

Bezpečnostní analytik CNN Peter Bergen připomíná, že Al-Káida i takzvaný Islámský stát utrpěly v poslední letech velkou porážku a koalice vedená Spojenými státy podle americké armády zabila na 60 až 70 tisíc radikálů IS. Spojené státy podle Bergena nemusí mít velké obavy z džihádistů, kteří se vracejí do USA z Iráku nebo Sýrie.

Podle dostupných údajů se zatím vrátilo jen sedm Američanů a nespáchali žádný atentát. Bergen, ale dodává, že velký problém jsou spíše takzvaní osamělí vlci, kteří se radikalizovali přes internet a inspirovali se propagandou takzvaného Islámského státu.

CNN uvádí s odvoláním na výzkum think-tanku New America, že od roku 2014 útočili džihádisté ve Spojených státech 7 krát a při atentátech zemřelo přes 70 lidí. Za posledních 16 let při teroristických útocích zemřelo přes 90 lidí. Z výzkumu také vyplývá, že za stejnou dobu zabili bezmála 70 lidí útočníci motivovaní radikálně pravicovou ideologií. Útočnici, které hrana ideologie „černošského nacionalismu“, zabili osm lidí.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme