‚Přijměte odpovědnost za sestřelení letu MH17.‘ Nizozemsko a Austrálie zvažují žalobu na Rusko

Rusko má podíl na zodpovědnosti za sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou v roce 2014. Po čtvrtečním zveřejnění předběžných závěrů vyšetřování pádu letadla Boeing 777 se na tom v pátek shodla nizozemská vláda, informoval server veřejnoprávní stanice NOS. Spolu s Austrálií chce nyní Nizozemsko podniknout vůči Moskvě právní kroky. O svém záměru už obě země Rusko informovaly, to jakékoli spojování s tragédií dál odmítá.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místní obyvatelé položili květiny k troskám letounu z letu MH17 | Zdroj: Reuters

„Pohnat k zodpovědnosti stát je komplexní právní proces,“ uvedl nizozemský kabinet po svém zasedání. „Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17,“ dodala v pátek vláda v Haagu.

Podle ministra zahraničí Stefa Bloka nizozemská vláda pátečním krokem obviňuje Rusko ze zodpovědnosti za sestřelení letadla. „Dalším možným krokem je předat případ některému z mezinárodních soudů nebo mezinárodních organizací k posouzení,“ dodal Blok. 

Rusko odmítlo závěry vyšetřovacího týmu. Vinu za sestřelení letu MH17 nese podle nich Ukrajina

Číst článek

Hledání pravdy a spravedlnosti

Na palubě letu MH17 17. července 2014 bylo 298 lidí včetně 15 členů posádky. Většinu cestujících tvořili Nizozemci (193), na palubě byli ale právě i Australané a občané dalších osmi zemí.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek uvedl, že raketový systém použitý při sestřelení letadla byl součástí ruských ozbrojených sil. Patřil údajně 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Letoun na lince MH17 byl podle vyšetřovatelů sestřelen raketou systému Buk, odpálenou z prostoru, který tehdy ovládali a i nyní ovládají proruští separatisté.

Podle ministra Bloka předběžné výsledky práce mezinárodního týmu „ukazují na přímé zapojení Ruska“ a na spojení rakety, která letadlo nad Ukrajinou zasáhla, s ruskou armádou. „Vyzýváme Rusko, aby přijalo svou zodpovědnost a plně spolupracovalo v procesu s cílem najít pravdu a dosáhnout spravedlnosti pro oběti letu MH17,“ uvedl šéf nizozemské diplomacie.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová vyzvala mezinárodní společenství, aby se k Nizozemsku a Austrálii přidalo. „Pokud mohou být armádní zbraně rozmístěny a poté použity k sestřelení civilního letadla v oblasti, která byla prakticky válečnou zónou, pak je mezinárodní bezpečnost ohrožena a my vyzýváme všechny země, aby informovaly Ruskou federaci, že její chování je nepřijatelné,“ uvedla Bishopová.

Důkazy jsou jasné

Evropská unie v pátek vyzvala Rusko, aby „přijalo zodpovědnost“. Vyšetřování podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové ukázalo, že střela, která zasáhla letadlo na cestě z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, „bezpochyby patřila ozbrojeným silám Ruské federace“.

Nizozemci mají okruh podezřelých, kteří by mohli být zodpovědní za sestřelení letu MH17

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek obvinění z jakéhokoli zapojení Ruska do sestřelení letadla nad východní Ukrajinou v roce 2014 odmítl. Ruští odborníci nebyli podle něj součástí mezinárodního týmu vyšetřovatelů, a Moskva tak nemůže plně věřit předloženým závěrům. Už ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany uvedlo, že s incidentem nemá nic společného. Prezident Vladimir Putin ujistil, že Moskva bude zjištění vyšetřovatelů analyzovat.

Rozhodnutí nizozemské vlády označil za „skvělou zprávu“ například Hans de Borst, který přišel při tragédii letu MH17 o dceru. „Chápu, proč vláda čekala, nyní jsou ale důkazy jasné,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme