BBC: Ukrajinské tajné služby se zmocnily podezřelého ze sestřelení letu MH17, převezly ho do Kyjeva

Ukrajinské tajné služby se během operace na povstaleckém území zmocnily jednoho z možných podezřelých v kauze sestřelení malajsijského boeingu z letu MH17, bývalého velitele protivzdušné obrany města Snižne, kterého převezly do Kyjeva. Uvedla to ukrajinská redakce BBC na svém webu. Právě u města Snižne byl v červenci 2014 civilní boeing sestřelen. V troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrekonstruované letadlo MH17 na tiskové konferenci nizozemských vyšetřovatelů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Osmapadesátiletý Volodymyr Cemach je podle svého kyjevského obhájce od konce června ve vyšetřovací vazbě v ukrajinském hlavním městě, kde čelí obvinění z terorismu.

Cemachova dcera BBC potvrdila, že matka po návratu do bytu manžela nenašla a objevila jen krvavé stopy po zápasu.

Předpokládá, že ukrajinští agenti otce z hlubokého povstaleckého týlu – Snižne leží jen 20 kilometrů od ruských hranic – unesli právě kvůli malajsijskému boeingu, i když podle ní se sestřelením letounu neměl nic společného. Ukrajinské úřady se zdržely vyjádření.

Rusko nesouhlasí se závěry vyšetřovatelů letů MH17, řekl prezident Putin. Neexistují podle něj důkazy

Číst článek

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty.

Zbraň na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Minulý měsíc skupina uvedla, že kvůli katastrofě letu MH17 budou souzeni Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko, a to nejspíše v nepřítomnosti.

Girkin alias Strelkov zastával u povstalců funkci ministra obrany. Dubinskij velel povstalecké rozvědce a podle investigativní platformy Bellingcat objednal dodání komplexu Buk povstalcům. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska.

Dubinského tým údajně sehrál klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské. Pulatov byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel jejich průzkumnému praporu.

Rusko a separatisté účast na sestřelení boeingu popírají a vinu svalují na ukrajinskou armádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme