Sestru severokorejského vůdce zvolili do nejvyššího vedení země, Kim Jo-čong má nahradit Kimovu tetu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dosadil do nejvyššího vedení země svou sestru Kim Jo-čong, což svědčí o tom, že dál posiluje svou moc. Podle agentury Reuters se tak stalo v sobotu, když ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce zvolil Kim Jo-čong kandidátkou politického byra.

Tento článek je více než rok starý.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během zasedání druhého pléna Ústředního výboru Korejské strany práce.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během zasedání druhého pléna Ústředního výboru Korejské strany práce. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Kim Čong-un v projevu na zasedání ústředního výboru také nevynechal příležitost pokračovat ve slovní přestřelce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jak v neděli informovala severokorejská státní média. Mimo jiné řekl, že jaderné zbraně jsou „mocným odstrašujícím prostředkem“, který zaručuje svrchovanost Severní Koreje.

Podle Reuters to prohlásil krátce před nejnovější Trumpovou hrozbou na adresu KLDR. Šéf Bílého domu v sobotu na twitteru napsal, že při jednání s Pchjongjangem „bude fungovat jen jedna věc“, se zjevnou narážkou na možné použití síly k vyřešení sporu kolem jaderných a raketových testů Severní Koreje.

Povýšení Kim Jo-čong podle pozorovatelů naznačuje, že Kimova sestra v nejvyšším vedení země nahradí Kimovu tetu Kim Kjong-hi. Ta se v minulosti podílela na přijímání nejdůležitějších rozhodnutí, než nový nastupující diktátor před třemi roky nechal popravit jejího muže Čang Song-tcheka.

Teta a strýc pomáhali mladému Kim Čong-unovi při upevňování moci po smrti jeho otce Kim Čong-ila koncem roku 2011. Podle analytiků právě oni dva v té době ve skutečnosti Severní Koreji vládli. Kim Kjong-hi, která byla sestrou Kim Čong-ila, po smrti svého muže zemi opustila.

„Ukazuje se, že vliv Kim Jo-čong bude ještě větší, než se původně předpokládalo, a že jde o další upevňování moci Kimovy rodiny,“ komentoval nejnovější vývoj ve špičkách KLDR Michael Madden, expert americké Univerzity Johnse Hopkinse na Severní Koreu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dosadil do nejvyššího vedení země svou sestru Kim Jo-čong. | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Kim Jo-čong je stejně jako Kim Čong-un potomkem tanečnice Ko Jong-hui, která byla čtvrtou životní partnerkou Kim Čong-ila. Kim Jo-čong se poprvé objevila na fotografiích v médiích na 3. konferenci Korejské strany práce v roce 2010. Když se její bratr v roce 2014 nějakou dobu neobjevoval na veřejnosti, zřejmě kvůli zdravotním problémům, spekulovalo se, že zemi dočasně vede ona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme