'Šestý pilíř islámu'. Charlie Hebdo provokuje muslimem s erekcí na obálce

Polemiku vzbudila ve Francii obálka nejnovějšího vydání satirického týdeníku Charlie Hebdo, která znázorňuje jednoho z nejznámějších odborníků na islám a profesora Oxfordské univerzity Tariqa Ramadana s obří erekcí a nápisem „jsem šestý pilíř islámu“. Ramadana nedávno ve Francii obvinily ze znásilnění dvě ženy. Renomovaný švýcarský akademik to popřel a označil za pomlouvačnou kampaň.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na sociálních sítích kritizují Charlie Hebdo především za to, že podle nich spojuje islám a sexuální obtěžování. Někteří poukazují také na to, že si Charlie Hebdo vybral pro svou titulní stránku muslima, přičemž obvinění ze sexuálního obtěžování čelí i jiné osobnosti.

Dva roky po atentátu se redakce Charlie Hebdo výrazně obměnila. Obsah je ale stejně provokativní

Číst článek

Jiní zase považují obálku s Ramadanovou „obhajobou“ za vtipnou. Pět pilířů neboli pět sloupů víry tvoří základ náboženské praxe každého muslima, je mezi nimi například vyznání víry nebo pouť do Mekky.

Týdeník, jehož redakce se stala v roce 2015 terčem krvavého teroristického útoku, je svými kontroverzními titulními stranami proslulý. Krátce po atentátu například zveřejnil karikaturu proroka Mohameda.

Tariqa Ramadana zařadil časopis Time v roce 2000 mezi sedm největších náboženských reformátorů 21. století a v roce 2004 mezi stovku nejvlivnějších světových osobností. Čtenáři prestižního magazínu Foreign Policy ho pak několikrát zvolili do stovky nejvlivnějších myslitelů světa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme