Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z Česka. Další čtyři Češi jsou pohřešováni

Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z Česka, napsal deník Il Messaggero a agentura AGI. Mrtvých je zatím sedm, identifikovat se podařilo čtyři, z toho tři jsou Italové. Italská horská služba v pátek ráno zvýšila odhad počtu pohřešovaných na 15 lidí. Agentura ANSA později napsala, že jsou mezi nimi čtyři Češi. České ministerstvo zahraničí ale zatím informace médií o českých obětech či pohřešovaných nemůže potvrdit.

Aktualizujeme Řím (Aktualizováno: 15:15 4. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil obrovský kus ledovce

V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil obrovský kus ledovce | Foto: Borut Zivulovic | Zdroj: Reuters

Pracovníci českého generálního konzulátu v Miláně se snaží od místních úřadů získat bližší informace Oficiální informace od italských úřadů zatím nemáme. Situace na místě není příliš přehledná, záchranná operace tam ještě pokračuje, řekla ráno Mariana Wernerová z odboru komunikace Černínského paláce.

Úmrtí či přítomnost českých turistů na ledovci nemohlo potvrdit ani tiskové oddělení tridentské provincie.

Když je teplo, zvyšuje se riziko sesuvu ledovce. Člověk by měl mít terén načtený, říká lavinový preventista

Číst článek

Mezi pohřešovanými je vedle zmíněné čtveřice Čechů také 11 Italů, tři Rumuni a po jednom člověku z Rakouska a Francie, napsala agentura ANSA. Ta zprvu informovala o 19 pohřešovaných. Postupně byli zachráněni čtyři pohřešovaní. Není zatím známo jaké jsou národnosti.

Při sesuvu ledovce na hoře Marmolada bylo zraněno nejméně osm lidí, z toho dva lidé pocházejí z Německa. Agentura ANSA dále píše o pěti zraněných Italech, stav dvou z nich je vážný.

Pozemní záchranáři byli v neděli večer kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál. Přes noc se v pátrání pokračovalo s pomocí dronů a termokamer.

Za úsvitu záchranné týmy obnovily činnost. Riziko dalších závalů je vysoké, řekl listu La Repubblica Walter Cainelli, který řídí místní horskou a speleologickou záchrannou službu.

Stále probíhají kontroly majitelů 16 aut, která se v současné době nacházejí na parkovištích v blízkosti přístupových cest do oblasti, uvedla horská služba.

V pátek dopoledne má na místo přijet italský premiér Mario Draghi. Už dorazily dvě skupiny příbuzných obětí, jejichž těla byla převezena na zimní stadion v obci Canazei, kde byla zřízena smuteční síň. V Canazei se též nachází operační středisko koordinující pátrací akce po pohřešovaných.

Je to nepředstavitelná katastrofa, takový masakr, že bude obtížné určit přesnou totožnost obětí, protože těla byla roztrhána proudem ledu a kamení, sdělili agentuře ANSA vyšetřovatelé.

Masa ledu a kamení se po úbočí hory řítila rychlostí až 300 kilometrů za hodinu, napsal list Il Messaggero

V italských Alpách se uvolnil ledovec. Nejméně šest lidí zahynulo, dalších čtrnáct je zraněno

Číst článek

Slyšeli jsme hluk, jako když velmi silně prší, otočili jsme se a viděli šest nebo sedm lidí, kteří začali utíkat, aby unikli, ale velmi rychle dorazila černá vlna a všechno zasypala, řekla v rozhovoru se stanicí Tgr Rai Trentino žena, která se na horu vydala se svým mužem. Byli tam horští vůdci, kteří nás za chvíli uklidnili a zavolali záchranáře. Řekli nám, co máme dělat, dodala.

Něco takového jsem na Marmoladě ještě neviděl. Nebyla to obvyklá zimní lavina, druhý nebo třetí stupeň; to byla příroda. Pokud bychom chtěli provést srovnání se stavbou, mohli bychom mluvit o selhání konstrukce, řekl agentuře ANSA jeden ze záchranářů. Je jasné, že jde o meteorologickou záležitost, kterou nedokážou předpovědět ani ti nejlepší průvodci, dodal.

Na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, byl v sobotu naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia.

Tragédie, které zažíváme v souvislosti se změnami klimatu, nás musí přimět k naléhavému hledání nových způsobů, které respektují lidi a přírodu,“ napsal na twitteru papež František.

To je extrémní vedro, řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. To je něco naprosto mimořádného, dodal.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na instragramu o nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus mohl uvolnit. Krátce po poledni se v letní neděli na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme