Deště a bahno. Kalifornii sužují sesuvy půdy, ochromily dopravu i dodávky elektřiny

Silné víkendové lijáky způsobily sesuvy půdy a uvěznily motoristy na silnicích v oblasti jižní Kalifornie, kterou zasáhly loňské ničivé požáry. Vydatné srážky a silný vítr trápí i další oblasti tichomořského pobřeží Spojených států. V pondělí o tom informovala agentura AP.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po bleskových povodních zasáhly LA sesuvy půdy. | Foto: Mark Rightmire | Zdroj: ČTK/AP

Víkendové přívaly deště uvolnily svahy kopců kolem města Malibu. Místy přes metr vysoká vrstva bahna a kamení zavalila vyhlídkovou silnici severozápadně od Los Angeles vedoucí po tichomořském pobřeží, která následně musela být uzavřena. Silničáři se snaží odtáhnout uvízlá vozidla a zajistit průjezdnost komunikace. Několik automobilů totiž v bahně uvízlo až metr a půl hluboko, napsal deník The Los Angeles Times. Dosud nebyli hlášeni žádní zranění.

V bowlingovém centru v Kalifornii se střílelo. Tři lidé jsou mrtví a další čtyři zranění

Číst článek

„Někteří řidiči zvonili u nás na stanici, aby nám řekli o tom, že v nejhlubších vrstvách bahna uvízli lidé,“ řekl deníku The Los Angeles Times kapitán místních hasičů Dennis O’Shea. Svahy, které požáry zbavily vegetace, jsou značně nestabilní a v případě podmáčení se snadno sesouvají.

Americká Národní meteorologická služba zaznamenala v okolí Malibu téměř 20 milimetrů srážek během jediné hodiny. „To je velká intenzita,“ sdělila služba na svém twitteru. Celkově spadlo v pobřežních oblastech jižní Kalifornie zhruba 38 milimetrů, v přilehlých horách napadlo množství sněhu. Výstraha před intenzivním deštěm a sněžením platí do čtvrté hodiny ranní místního času (13.00 SEČ).

Bez elektřiny

Varování před bleskovými povodněmi v regionech postižených požáry, které spálily plochu o více než 404 kilometrech čtverečních a zničily přes 16 tisíc budov, bylo odvoláno. V neděli svítilo nad Los Angeles slunce a nechalo suchý červený koberec při večerním ceremoniálu předávání Zlatých glóbů.

Po ohni voda. Severní Kalifornii zasáhly bleskové povodně, šerif nařídil evakuaci

Číst článek

Na severu nejlidnatějšího amerického státu způsobil vydatný déšť a silný vítr zrušení či zpoždění letů na mezinárodním letišti v San Francisku. V oblasti hlavního města Sacramenta spadané stromy v neděli v noci přerušily dodávky elektřiny pro alespoň 20 tisíc obyvatel.

V pohoří Sierra Nevada napadlo za víkend téměř metr sněhu. Podle časopisu The Hollywood Reporter platí v několika oblastech Los Angeles včetně čtvrtí Hollywood, Beverly Hills a města Santa Monica varování před záplavami. Výstraha před lavinami byla kromě Kalifornie vydána také pro státy Nevada a Utah.

Postiženy sněhovou bouří jsou i tichomořské státy Washington a Oregon. Vítr o rychlosti téměř 100 kilometrů v hodině nechal statisíce lidí bez elektrického proudu a načas uzavřel letiště Sea-Tac u Seattlu.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme