Sesuv uvěznil v hlubinném dole na Slovensku čtyři horníky

Slovenští záchranáři od čtvrtečního rána bojují o život čtyř horníků, které zavalila hornina v hlubinném hnědouhelném dole u města Nováky na středním Slovensku. Podle havířů, kterým se podařilo dostat na povrch, zřejmě do šachty pronikla voda, která uvolnila jílovité nadloží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Na místo havárie okamžitě sfárali záchranáři. Nyní hloubí sondážní vrty, aby se pak za pomoci kamerového systému mohli spojit s uváznutými horníky. Stát by se tak mělo v pátek nad ránem. Zatím netuší, zda se podařilo horníkům schovat do nějaké štoly nebo jiného relativně bezpečného prostoru. K závalu došlo po střídání směny asi 200 metrů pod zemí. Sesulo se zhruba 2000 metrů kubických vody, štěrku a zeminy.

Horníci v dolu Nováky dobývají hnědé uhlí a celkem tu pracuje téměř pět tisíc lidí. Výjimečné události tu bývají podle agentury TASR poměrně časté. Před dvanácti lety zahynuli při obdobném závalu čtyři muži. Dokud záchranáři nenajdou horníky živé nebo jejich těla, považují je za nezvěstné.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme