Setkají se prezidenti Ruska a separatistické Jižní Osetie

V ruském letovisku Soči má dnes jednat ruský prezident Dmitrij Medvěděv s Eduardem Kokojtym, prezidentem Jižní Osetie, která se v létě před dvěma lety odtrhla od Gruzie. Rusko tehdy vojensky zasáhlo a zastavilo postup gruzínské armády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Tomáš Adamec

Dvě separatistické republiky - Jižní Osetii a Abcházii - uznává pouze Rusko a hrstka exotických států. Abcházii navštívil ruský prezident Dmitrij Medvěděv před několika dny a nešetřil slovy chvály na adresu přírodních krás této přímořské země i moudrosti jejích představitelů.

Rusko obě minirepubliky vojensky i finančně podporuje. V Abcházii znovu otevřelo vojenskou základnu a poskytně jí raketové systémy S-300. O tytéž zbraně má zájem také Jižní Osetie.

Její prezident Eduard Kokojty ale musí dnes nejprve vysvětlit, kam se poděla značná část ruské pomoci. V pětidenní válce před dvěma lety gruzínská a ruská armáda rozbombardovaly správní centrum Cchinvali a vesnice na administrativní hranici.

Moskva i Tbilisi se obviňují z rozpoutání konfliktu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme