Setkají se prezidenti Ruska a separatistické Jižní Osetie

V ruském letovisku Soči má dnes jednat ruský prezident Dmitrij Medvěděv s Eduardem Kokojtym, prezidentem Jižní Osetie, která se v létě před dvěma lety odtrhla od Gruzie. Rusko tehdy vojensky zasáhlo a zastavilo postup gruzínské armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv. | Foto: Tomáš Adamec

Dvě separatistické republiky - Jižní Osetii a Abcházii - uznává pouze Rusko a hrstka exotických států. Abcházii navštívil ruský prezident Dmitrij Medvěděv před několika dny a nešetřil slovy chvály na adresu přírodních krás této přímořské země i moudrosti jejích představitelů.

Rusko obě minirepubliky vojensky i finančně podporuje. V Abcházii znovu otevřelo vojenskou základnu a poskytně jí raketové systémy S-300. O tytéž zbraně má zájem také Jižní Osetie.

Její prezident Eduard Kokojty ale musí dnes nejprve vysvětlit, kam se poděla značná část ruské pomoci. V pětidenní válce před dvěma lety gruzínská a ruská armáda rozbombardovaly správní centrum Cchinvali a vesnice na administrativní hranici.

Moskva i Tbilisi se obviňují z rozpoutání konfliktu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme