Setkání po 39 letech. V Argentině se našla vnučka unesená vojenskou juntou

V Argentině se našla vnučka ukradená vojenskou juntou původní rodině. Je to už 120. takový případ a šťastná je v tomto případě babička Maria Marianiová, která je sama spoluzakladatelkou organizace hledající zmizelá vnoučata. Po více než třech desítkách let se daří spojit rodiny mimo jiné díky bance genetických informací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babička Maria Isabel Marianiová (vpravo) a vnučka Clara Anahí (uprostřed) po prvním setkání

Babička Maria Isabel Marianiová (vpravo) a vnučka Clara Anahí (uprostřed) po prvním setkání | Foto: Facebook

Clara Anahí se narodila do rodiny odpůrců vojenského režimu, disidentů. V listopadu 1976, když jí byly tři měsíce, vtrhla do jejich bytu tajná policie, protože se tam ukrývala tajná tiskárna. Při dramatickém zásahu zabila její matku, otce potom zastřelili o tři čtvrtě roku později ve vězení.

Malou Claru dali do náhradní rodiny. Jenže babička z otcovy strany, Maria Marianiová zvaná „Chicha“ se s tím nechtěla smířit a společně s dalšími babičkami se stejným osudem začaly brzy protestovat, podle místa protestů pak založily organizaci „Babičky z Květnového náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Argentinský příběh 39letého odloučení se šťastným koncem nabídl posluchačům Radiožurnálu zpravodaj David Koubek

Setkání babičky s vnučkou po 39 letech bylo velmi emotivní. Vnučka však překvapení, že ji nevychovali biologičtí rodiče, zažila už dřív. Sama musela pátrat ve své historii a chtít objevit svou skutečnou rodinu.

Ztracené děti se daří hledat pouze v případě, že po tom ona sama ztracená vnoučata usilují. Ale organizace Babičky z Květnového náměstí tomu napomáhá.

Skupina má poměrně velkou publicitu, ale hlavně založila speciální banku DNA, do které dávají své genetické vzorky prarodiče, kteří přišli o vnoučata i o vlastní děti, o ty však většinou nenávratně.

Dělají to v naději, že se někde v zemi objeví mladý člověk, kterému bude vrtat hlavou, jestli náhodou není oním ztraceným dítětem, a nechá svou DNA otestovat na shodu s někým takovým. Carla Anahí je více než 32 let po skončení diktatury 120. takový případ.

 

David Koubek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme