Setkání s Cameronem? 250 tisíc liber, řekl si pokladník toryů

Britští konzervativci řeší dost nepříjemný korupční skandál. Jeden z pokladníků strany nabízel přístup k premiérovi Davidu Cameronovi jako ‚dar‘ za 250 tisíc liber, tedy v přepočtu za cca 7 a čtvrt milionu korun. Premiér Cameron dnes na skandál reagoval zveřejněním seznamů hostů ze tří obědů a povolebního rautu za - podle jeho slov - poslední dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron | Zdroj: Reuters

„Podle informací nedělníku Sunday Times se do kanceláře pokladníka Cruddase dostavili pánové, tvrdící, že reprezentují Lichtenštejnský fond a že by chtěli vědět, co by mohli - co se týče setkání s premiérem Cameronem - očekávat za sponzorování strany ve výši zmíněných 250 tisíc liber,“ osvětluje zárodek skandálu spolupracovník Českého rozhlasu 6 Jan Jůn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na podrobnosti kolem aféry se zaměřil spolupracovník Českého rozhlasu 6 Jan Jůn

Cruddas jim prý začal tvrdit nejen to, že budou pozvání do premiérova soukromého bytu, ale že bude osloveno i politické programové grémium strany, které by mohli ovlivnit.

„Pak se ukázalo, že návštěvníci byli novináři ze Sunday Times a že měli sebou kameru, kterou vše nafilmovali. Cruddas podal rezignaci a Cameron to označil za správné,“ říká Jůn.

Cruddas už také veřejně přiznal, že zprostředkování setkání s premiérem nepatřilo k jeho kompetencím.

Kauza pokladníka konzervativců navádí k diskuzi o financování a sponzorování politických stran. Nedávno vyzval šéf Liberálních demokratů Nick Clegg všechny koaličních strany k vyjednávání na toto téma. Návrh zněl, že by každá strana neměla ročně dostat víc než 10 tisíc liber.

ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme