Šetření, recyklace, odsolování. Izrael ukazuje, jak se lze vyrovnat s nedostatkem vody

Blízký východ dlouhodobě vysychá. Počet obyvatel regionu však neustále stoupá a s tím i nároky na zásobování vodou. Podle černých scénářů bude její nedostatek příčinou dalších válek. Cestu z hrozící suché krize ukazuje na Blízkém východě Izrael. Důsledná recyklace odpadních vod a špičkové technologie přispěly k tomu, že Izraelců se extrémní sucha loňského roku už prakticky nedotkla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díky úspornému nakládání s vodou a moderním technologiím Izrael úspěšně vzdoruje suchu

Díky úspornému nakládání s vodou a moderním technologiím Izrael úspěšně vzdoruje suchu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Máme tady 120 vstřikovacích lisů. Neustále chrlí miliony a miliony plastových součástek pro kapkové zavlažování,“ vysvětluje inženýr Eliezer Kelmeszes ve výrobní hale.

Jsme v kibucu Chacerim asi 10 kilometrů od města Beer Ševa v pouštní krajině na jihu Izraele. Právě tady se před půl stoletím začaly vyrábět první moderní zavlažovací systémy na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se Izrael dokáže vyrovnat s nedostatkem vody, natáčel blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Do šedesátých let tu většina farmářů zavlažovala rozstřikovači. Jenže když máte třeba citrusový sad a mezi řadami stromů máte pět metrů mezeru, tak takovým rozstřikovačem úplně zbytečně pokropíte celou tuhle plochu vodou,“ říká inženýr Kelmeszes.

Připomíná, že podnebí je tady velmi suché a horké, vody je málo, rychle se vypařuje a farmáři z kibucu s ní musí šetřit. Počátkem šedesátých let tady poskytli izraelskému inženýrovi Simchu Blassovi pozemek k experimentům.

„Navrhl, že položí trubku s otvory pouze u kmenů stromů a že s mnohem menším množstvím vody získá stejnou úrodu. Nejdřív ho farmáři považovali za blázna, po úspěšném pokusu mu ale museli dát za pravdu,“ podotýká Eliezer Kelmeszes.

Kapkové zavlažování pro Izrael i do světa

Kibuc Chacerim se nakonec s inženýrem Simchou Blassem dohodl na sériové produkci a dneska chrlí do celého světa polyetylenové trubky se sofistikovanými odkapávači a také počítačovými řídicími systémy.

„Kapkové zavlažování dnes používá 90 procent izraelského zemědělství. Tohle je opravdu revoluční systém. Dělali jsme měření u bavlny a zjistili jsme, že s polovičním množstvím vody máme dvojnásobné výnosy,“ chlubí se inženýr Kelmeszes.

Jak upozorňuje profesor Eran Feitelson ze Školy environmentálních studií Hebrejské univerzity, do zavlažovacích trubek navíc proudí vyčištěná odpadní voda z izraelských domácností.

„Izrael dnes recykluje 80 procent odpadních vod a drží tak s velkým náskokem světové prvenství. Zemědělství tak už není závislé na počasí a srážkách,“ říká.

Další úspory přineslo cílené pěstování exportních plodin, které jsou méně náročné na zavlažování a zároveň přinášejí větší zisk.

Hladiny opět stoupají

Ještě před patnácti lety byla hlavním zdrojem vody vyčerpaná řeka Jordán a ubývající podzemní zásoby. Dnes už je situace jiná.

„Recyklace a odsolování teď dovolují, aby se dříve vyčerpané a zdecimované zásoby podzemních vod začaly po dlouhých desetiletích znovu doplňovat, a jejich hladina už skutečně stoupá,“ doplňuje profesor Feitelson.

Podle něj navíc odsolování mořské vody úplně mění situaci v regionu a může zahnat hrozby sucha i v dalších zemích.

„Více vody také zůstává v řece Jordánu. To pomůže především Jordánskému království, které má z celého regionu největší problémy s vodou, a které se teď navíc musí starat o statisíce uprchlíků ze Sýrie a Iráku,“ podotýká Feitelson.

Velmi slibné jsou i dramaticky klesající náklady na odsolování mořské vody. Výroba jednoho kubíku stojí dnes v Izraeli půl amerického dolaru, tedy asi 13 korun.

Díky úspornému nakládání s vodou a moderním technologiím Izrael úspěšně vzdoruje suchu | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme