Setrvání ministra Junga v německé vládě je nejisté

Skandál se zatajováním údajů o civilních obětech útoku na cisterny v Afghánistánu zmítá Německem. Aféra už stála místo generálního inspektora bundeswehru a možná budou padat i další hlavy, včetně té bývalého ministra obrany Junga.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Berlína

Centrum Berlína | Foto: Jiří Hošek

Hlavní provinění se týká toho, že armádní velení vědělo zřejmě od samého počátku o vysokém počtu civilních obětí kontroverzního náletu na cisterny a "balamutilo" veřejnost.

Situace je navíc o to závažnější, že generalita a nejspíš i ministerstvo obrany informace netajily jen před veřejností, ale taky před státním zastupitelstvím, jež prošetřuje plukovníka Georga Kleina, důstojníka, který k náletu na unesené cisterny na severu Afghánistánu vydal rozkaz.

Zatajované informace se měly týkat taky toho, že se už před útokem amerických bojových letounů nejspíš vědělo o skutečnosti, že se v okolí cisteren pohybuje značný počet civilistů. Vyplývá to i ze záběrů těsně před útokem, které zveřejnil na svém webu deník Bild.

Informační toky byly (a možná ještě jsou) evidentně dost "ucpané", protože nový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg tyto citlivé údaje dostal teprve ve středu. A okamžitě začal jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu kolem zatajování údajů o civilních obětech náletu na cisternu hovořil berlínský zpravodaj ČRo Jiří Hošek na Rádiu Česko

Rozměr aféry je už takový, že další setrvání bývalého ministra obrany, dnešního ministra práce a sociálních věcí Franze Josefa Junga ve vládě se zdá být docela nepravděpodobné. Nicméně je třeba dodat, že ty první hektické hodiny, hlavně včera přestřelku na půdě Spolkového sněmu, ustál.

Jung byl bez ohledu na události kolem náletu na cisterny jedním z nejhůře hodnocených ministrů předchozího kabinetu a bylo s podivem, že se objevil i v novém týmu Angely Merkelové. Na druhou stranu, byl skutečně čtyři roky vůči kancléřce a předsedkyni CDU velmi loajální, což Merkelová evidentně nezapomíná.

Je samozřejmě pochybné, zda tento člen CDU měl či neměl citlivé informace, kterými disponovalo vojenské velení bundeswehru. A pokud je neměl, proč si je nevyžádal. Navíc skutečnost, že se musel odejít i státní tajemník na ministerstvu obrany Wichert, ukazuje, že máslo na hlavě měla i civilní složka ozbrojených sil.

Současný ministr obrany Guttenberg svého předchůdce ve Spolkovém sněmu bránil a uváděl, že Franz Josef Jung potřebné informace skutečně mít nemusel. Z vystoupení kancléřky Merkelové se nicméně dalo mezi řádky odvodit, že se Jung už netěší její stoprocentní podpoře. Franz Josef Jung nicméně na půdě Bundestagu řekl, že v současné chvíli rezignovat nehodlá.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Karolína Dubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme