Rusko podle Britů posílilo obranu Sevastopolu. Kromě sítí a bariér nasadilo i delfíny

Rusko od loňského léta významně posílilo obranu základny své Černomořské flotily v krymském městě Sevastopolu, kde mimo jiné pravděpodobně jako ochranu před potápěči nasadilo speciálně vycvičené delfíny. Na twitteru to v pátek uvedla britská vojenská rozvědka. Podle agentury AFP je vojenské využití mořských savců ze strany Ruska návratem k praxi z dob studené války.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské lodi v přístavu v Sevastopolu

Ruské lodi v přístavu v Sevastopolu | Foto: Russian Black Sea Fleet Press Service | Zdroj: Reuters

Větší zabezpečení námořní základny v Sevastopolu podle britské vojenské rozvědky „zahrnuje nejméně čtyři vrstvy sítí a bariér v přístupu k přístavu“.

„V posledních týdnech tuto obranu s velkou pravděpodobností posílil i zvýšený počet vycvičených mořských savců,“ píše rozvědka. Příspěvek doplnila satelitními snímky sevastopolského přístavu, na kterém označila i ohrazené prostory pro mořská zvířata.

„Snímky v přístavu ukazují téměř dvojnásobný počet plovoucích ohrad pro mořské savce, v nichž jsou s největší pravděpodobností delfíni,“ píše Londýn, podle kterého ruské námořnictvo využívá kytovce a další mořské savce i v arktických vodách, kde se jedná zejména o běluhy či tuleně.

V anektovaném Sevastopolu hořel zásobník s palivem. Požár zřejmě způsobil dron, říká místní činitel

Číst článek

„Rusko zvířata cvičí pro širokou škálu misí, ale ta umístěná v sevastopolském přístavu jsou s vysokou pravděpodobností určena pro obranu před nepřátelskými potápěči,“ dodává rozvědka v hlášení.

Využití mořských savců pro vojenské účely je podle agentury AFP dlouhodobou praxí, kterou využívají zejména americká a ruská armáda.

Výcvikové středisko pro mořské živočichy se na ukrajinském Krymském poloostrově, který Rusko v roce 2014 anektovalo, nachází už od roku 1965. Uzavřeno bylo v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu a tamní delfíni byli podle zpráv ruských médií prodáni do Íránu, píše AFP. Ukrajinské námořnictvo středisko znovuotevřelo v roce 2012, od roku 2014 je však pod kontrolou Moskvy.

Krymský poloostrov v současném konfliktu, který Rusko rozpoutalo loni v únoru, slouží ruské armádě jako základna v týlu. Využívá ji zejména pro nasazování posil a údržbu. Krym je proto pravidelným terčem ukrajinských útoků, zejména jejich bezpilotních letounů či plavidel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme