V anektovaném Sevastopolu hořel zásobník s palivem. Požár zřejmě způsobil dron, říká místní činitel

V přístavu Sevastopol na ukrajinském poloostrově Krym, který anektovalo Rusko, v sobotu vypukl obrovský požár velkého zásobníku paliva pro plavidla ruské Černomořské flotily, informovala ruská i ukrajinská média. Podle místního proruského činitele Michaila Razvožajeva požár zřejmě způsobil útok bezpilotního letounu. Kolem poledne politik hlásil uhašení otevřeného ohně. Nikdo podle něj nebyl zraněn.

Aktualizováno Sevastopol (Aktualizováno: 19:22 29. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým nad Sevastopolem po údajném útoku dronem

Dým nad Sevastopolem po údajném útoku dronem | Zdroj: Reuters

„Podle předběžných informací způsobil požár bezpilotní letoun,“ napsal brzy ráno Razvožavej na sociální síti.

„Plocha požáru je přibližně 1000 metrů čtverečních,“ dodal. Později sdělil, že podle předběžných informací oheň mají na svědomí dva nepřátelské bezpilotní letouny.

„Otevřený požár na ploše 1000 metrů čtverečních je uhašen. Hasiči nyní plochu kropí,“ informoval kolem poledne s poznámkou, že do boje s ohněm se zapojilo přes 150 lidí, kterým přijel na pomoc mimo jiné požární vlak.

Bez obětí a škoda

Šéf proruské správy Krymu Sergej Aksjonov na sociální síti telegram uvedl, že protivzdušná obrana v sobotu sestřelila nad poloostrovem dva drony. „Nejsou žádné oběti ani škody,“ napsal.

Požár v Sevastopolu zničil více než deset nádrží s ropnými produkty o kapacitě asi 40 000 tun, které byly určené pro ruskou Černomořskou flotilu, která má v přístavu základnu, řekl později serveru RBK-Ukrajina mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov. Razvožajev hovořil o zničení čtyř nádrží.

Ruský režim funguje jako pyramida, která je špičkou dolů. Není tím pádem moc stabilní, míní historik

Číst článek

Jusov označil incident za „boží trest“, a to i za zabité civilisty v Umani včetně pěti dětí. Odkázal se přitom na páteční ruský vzdušný úder, při kterém v Umani zahynulo 23 lidí a v Dnipru další dva.

Ukrajinské úřady v sobotu sdělily, že mezi oběťmi je pět dětí a nikoliv čtyři, jak informovaly původně. Jusov nepotvrdil, že by za požárem v Sevastopolu stál Kyjev, jak tvrdí ruské zdroje, upozornila agentura AP.

Sevastopol se nachází na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, a je základnou ruské Černomořské flotily.

Od loňského února, kdy Moskva vyslala na Ukrajinu invazní vojska, je opakovaně terčem vzdušných útoků, napsala už dříve agentura Reuters. Ruští představitelé z úderů viní Ukrajinu, Kyjev se k útokům oficiálně nehlásí. Nevyjádřil se ani v tomto případě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme