Sever Afriky může mít podle šéfa NATO negativní vliv na Evropu

Napjatá situace v severní Africe může mít podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena nepřímý negativní dopad na Evropu. V dění v Egyptě však nevidí přímé ohrožení některého z členů Aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci. | Foto: Tomáš Adamec

Evropě by ale měly události v Egyptě a Tunisku připomenout, že si nemůže být jistá ani stabilitou svých nejbližších sousedů. Generální tajemník NATO proto varoval evropské vlády před neuváženými škrty výdajů na obranu.

„Můj vzkaz vládám je, že by měly škrtat v rozpočtech s rozumem. Příliš hluboké úspory mohou způsobit, že nebudeme schopni bránit naši bezpečnost,“ řekl Anders Fogh Rasmussen.

Události na severu Afriky posloužily podle něj jako dobře načasované připomenutí, že není možné brát stabilitu u naši bezprostředních sousedů jako samozřejmou věc.

„Nestabilita v takovém regionu může mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad na hospodářství a může vést k ilegální imigraci do Evropy,“ doplnil.

Nepřímo tedy mohou mít události na Severu Afriky na Evropu negativní vliv. Generální tajemník NATO je ale nepovažuje za bezprostřední hrozbu pro Alianci.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme