Sever Chile se vzpamatovává z ničivých záplav. Potvrzeno je zatím 18 obětí

Počty obětí ničivých záplav na severu Chile stoupají. Osmnácti lidem vzala velká voda i život, skoro padesát lidí se stále hledá. Začalo už také uklízení. Odstraňují se hlavně naplavené trosky a bahno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počty obětí ničivých záplav na severu Chile stoupají | Zdroj: Reuters

V oblasti už neprší, ale veškeré záchranné práce postupují pomalu. Voda a bahno srovnaly se zemí víc než 200 domů, další tisíce jsou poškozené.

O dům a vlastně o všechno přišel například také horník Victor Zamora, který v roce 2010 přežil 70 dní pod zemí v dole u města Copiapó.

Stále se hledají lidé, kteří se nepřihlásili rodinám či známým. Hledají je záchranáři, příbuzní i kolegové z práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na severu Chile, které postihly rozsáhlé záplavy, mluvil jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Sonia Rojas přijela do vesnice San Antonio hledat svého bratra. Dokud o něm neměla nějakou zprávu, nechtěla to vzdát, byla odhodlaná stále ho v troskách hledat:

„Dokud se o něm něco nedozvím. Nejsme odsud, přijeli jsme ho sem hledat z dálky. Museli jsme stopovat.“

Hledání této ženy ovšem netrvalo dlouho, protože skončilo smutně - tělo jejího bratra našli záchranáři pod troskami a pod bahnem.

Mimo jiné se pohřešuje také jeden z nejlepších indických horolezců Mali Mastan Babu, který chtěl zdolat jeden vrchol v Andách mezi Chile a Argentinou.

Situace je v místě stále nepřehledná, často ještě nefungují telefony, vzdálenosti jsou velké a lidé teprve zjišťují, kdo jim chybí.

V nejvíce zasažené oblasti Atacama stále platí zákaz nočního vycházení. Oblast se z následků nezvykle vydatného deště, kdy za pár dní napršelo tolik, co v průměru za několik let dohromady, bude vzpamatovávat měsíce a roky.

Záplavy zasáhly i pobřežní město Chanaral na severu Chile, ulice jsou zavalené nánosy bahna a různých věcí | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme