Sever Itálie dusí smog

Den bez aut - tak pojmenovali dnešní akci v severní Itálii tamní obyvatelé. Automobilový provoz se zcela zastavil. Důvodem je smog, se kterým si úřady v posledních letech nevědí rady. Znečištění ovzduší se tam totiž od roku 1980 zvýšilo o více než 70 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled na turínskou věž La Mole Antonelliana z hory Monte | Foto: Hana Hikelová

V celé severní Itálii automobily dnes zůstaly v garážích. Někde jen dopoledne, jinde až do pozdního večera, a tak se dnes jezdí na kole, chodí pěšky nebo jezdí autobusem, který je zdarma. Itálie láme všechny rekordy ve znečištění ovzduší a zůstává hodně pozadu za ostatními evropskými zeměmi ve využívání čistých a obnovitelných energií.

Podle hlavní italské organizace pro ochranu životního prostředí se Pádská nížina rozpadla na rozptýlené a velmi znečištěné obří město s 20 milióny obyvatel, kteří každodenně ujedou automobilem nejméně 20 kilometrů. Třiaosmdesát procent Italů je přesvědčeno o správnosti občasného zastavení veškerého provozu ve městech, ale 62 procent to považuje za absolutně nedostatečné opatření.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme