Sever Itálie zasáhlo zemětřesení. Zabilo sedm osob a poničilo historická centra

Zemětřesení na severu Itálie u města Boloňa si dnes ráno vyžádalo život nejméně sedmi lidí. Počet raněných se pohybuje kolem 50 a materiální škody jsou obrovské. Otřesy měly sílu skoro 6 stupňů Richterovy škály. Zemětřesení navíc stále neustalo a zaznamenávány jsou další, poměrně silné otřesy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sever Itálie postihlo zemětřesení | Zdroj: Reuters

Od prvního silného otřesu z dnešní noci bylo zaznamenáno už na 80 dalších. Situace byla kritická především kolem třetí hodiny odpoledne.

Otřesy vycházely z relativně malé hloubky pěti kilometrů pod zemským povrchem, právě proto byly zřejmě tak ničivé. Podle svědků se oblast Boloňa-Ferrara třásla asi 20 sekund. Zemětřesení se ale už týdny ohlašovalo slabými otřesy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Italská spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi přibližuje rozsah škod

Čtyři oběti byli dělníci na noční směně, kteří zemřeli pod troskami zřícených továren. Poslední pohřešovaný byl vyproštěn mrtvý kolem 11. hodiny. Dvě ženy, mladá Němka a stoletá Italka, zemřely po převozu do nemocnice na srdeční selhání. Další téměř devadesátiletá žena podle agentury APA utrpěla kvůli zemětřesení mozkovou mrtvici a v nemocnici zemřela.

Zemětřesení bylo tak silné, že je pocítili lidé v celé severní Itálii. V okolí Boloně tisíce lidí v noci po otřesu opustily byty a strávily zbytek noci venku.

V okolí Modeny a Ferrary zemětřesení poškodilo mnoho domů a je hlášeno zřícení několika historických památkových objektů i vesnických usedlostí. „Zřítily se zvonice, pobořily se kostely i obranné věže hradeb. Velké škody jsou hlášené zejména z historických center postižených měst a obcí,“ informuje italská spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Na mnohých objektech se po zemětřesení objevily praskliny a trhliny a dokud nebude ověřena jejich stabilita, lidé se do nich nebudou moci vrátit.

Radnice v Sant' Agostino blízko Ferrary poničená zemětřesením | Foto: Reuters

Podle prvních odhadů je nutné evakuovat nejméně tři tisíce lidí, většinou v okolí Modeny. V Mirandole u Modeny pro jistotu evakuovali oddělení těžce nemocných pacientů. Starostové postižených obcí poukazují na velké škody na historickém bohatství měst. Tvrdí, že zemětřesení prakticky zničilo jejich historickou minulost.

Konsorcium pro výrobu parmezánu už také informovalo o zničení 300 tisíc forem, škody na skladech pak dosáhly celkové hodnoty 250 milionů eur. Další ztráty hlásí zemědělci a mnoho průmyslových podniků.

Kvůli zemětřesení a také sobotnímu atentátu na dívčí školu na jihu Itálie, při kterém zemřela jedna studentka, se ze summitu NATO v Chicagu vrací domů italský premiér Mario Monti.

Zatím poslední velké zemětřesení Itálii postihlo v roce 2009, kdy při otřesech o síle 6,3 stupně Richterovy škály ve městě Aquila zahynulo téměř 300 lidí.

Vědunka Lunardi, Adéla Havránková, pir, Simona Bartošová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme