Sever Japonska zasáhlo silné zemětřesení

Severní Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo podle vědců 60 kilometrů pod mořem, proto nejsou dosavadní hlášené škody příliš vysoké. Otřesy, které si vyžádaly nejméně 31 zraněných, byly ale citelné i v metropoli Tokiu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení | Foto: Jan Rosenauer

Obyvatele miliónového města Sendai v blízkosti epicentra zemětřesení zachvátila panika. Lidé zmateně pobíhali po ulicích, několik domů zachvátil požár. Po otřesech nakrátko vypadl elektrický proud.

Železnice přerušily provoz rychlovlaků a doprava se zastavila i na dálnicích do Tokia. Z provozu byla vyřazena také tři letiště, včetně tokijského letiště Haneda, které odbavuje 300 letů denně. Automaticky byla odstavena i místní jaderná elektrárna.

Silné záchvěvy pocítili krátce před půl pátou odpoledne místního času i obyvatelé metropole Tokia, které je od Sendaie 300 kilometrů. Výškové budovy v centru Tokia se otřásly, v obchodech padalo z regálů zboží, chod v ulicích hlavního města to ale neohrozilo.

Odborníci mezitím vyloučili, že by hrozila záplavová vlna tsunami, která někdy zemětřesení v moři doprovází. Varují ale, že se otřesy mohou v blízké době opakovat. Jeho síla už by ale neměla překročit šest stupňů Richterovy škály.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme