Severně od Bagdádu unesli iráčtí ozbrojenci čtyřicet civilistů

Ozbrojenci unesli v Iráku více než čtyřicet civilistů. Stalo se tak u města Balád severně od Bagdádu na silničním tahu mezi hlavním městem a severoiráckým Mosulem. Neznámí útočníci využili lsti. Na dálnici u Tarmíje postavili falešné kontrolní stanoviště pro mikrobusy a na něm pak provedli vlastní únos. Oznámil to mluvčí společného koordinačního střediska irácké policie, armády a amerických jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iráčtí policisté v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Ozbrojenci na falešném kontrolním stanovišti zastavili tři autobusy a dva automobily, které mířily do Baládu. Podle policejního zdroje unesli zhruba čtyřicet osob. Policie vyslýchá svědky, ale zatím se jí podařilo získat jen málo informací, protože svědci viděli jenom to, jak ozbrojenci přinutili pasažéry vystoupit z vozů.

Dálnice, na níž k únosu došlo, je v úseku mezi metropolí a Tikrítem mimořádně nebezpečná. Prochází územím, v němž se soustřeďuje sunnitský odboj. Přepady, únosy a útoky na automobilisty jsou zde časté. V samotném městě Balád v posledních týdnech vřelo sektářské násilí mezi sunnitskými a šíitskými muslimy. Za oběť mu padly desítky lidí. Běžným projevem sektářského násilí jsou v Iráku v poslední době právě i hromadné únosy. Těla unesených jsou obvykle zakrátko objevena zohavená a se stopami mučení.

Irácká vláda přijímá kroky ke snížení napětí mezi oběma stranami. Například dnes zrušila obklíčení Sadrova města, které bylo nařízeno kvůli únosu amerického vojáka iráckého původu.

Jak uvedla televize Al-Džazíra, ani dnes nepřestaly smrtící útoky iráckých ozbrojenců. Civilisté a mezi nimi i děti umírali také při útoku na svatební kolonu, v blízkosti níž odpálili ozbrojenci auto plné trhavin.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme