Severní a Jižní Korea obnovily telefonické spojení

Po šedesáti letech spojuje Severní a Jižní Koreu telefonické spojení. Telefonní linka pro obchodní účely propojila průmyslovou zónu na severokorejské straně s jižní částí Korejského poloostrova. K rozdělení Koreje došlo v roce 1945, obě země pak spolu vedly v letech 1950-1953 krvavý konflikt, od té doby jsou technicky stále ve válce. Jediné dosud fungující telefonické spojení proto kontrolovala armáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demarkační pásmo | Foto: koreascope.org

Průmyslová zóna v severokorejském městě Kaesong je pokusem o spolupráci mezi oběma znesvářenými stranami. V současnosti v ní působí patnáct jihokorejských firem, jejich zaměstnanci ale do dneška museli pro spojení s domovem používat satelitní telefony, volání navíc nebylo umožněno přímo, ale přes třetí zemi, proto bylo velmi drahé.

K propojení telefonní linky došlo i díky souhlasu Spojených států, které povolily dodání telekomunikačních zařízení do Severní Koreje. Washington totiž zakázal poskytování strategických materiálů režimu Kim Čong-ila kvůli podpoře terorismu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme