Severní a Jižní Korea slaví pět let od historického Korejského summitu

Severní a Jižní Korea si dnes připomínají 5. výročí konání historického Korejského summitu. 15. června 2000 se v Pchjongjangu sešli představitelé obou znepřátelených zemí, severokorejský vůdce Kim Čong-il a tehdejší jihokorejský prezident Kim De-džung. Schůzka znamenala průlom ve vztazích mezi Pchjongjangem a Soulem i dohody o společných projektech včetně železnice. Severní Korea ale stále pokračuje ve svém nukleárním programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská vesnice propagandy | Foto: Robert Mikoláš

První schůzka mezi představiteli Severu a Jihu od konce druhé světové války, kdy došlo k rozdělení Korejského poloostrova, skončila přesně před pěti lety podepsáním společné Deklarace o usmíření obou států, snižování napětí a o hospodářské a kulturní spolupráci. Severní a Jižní Korea jsou totiž technicky stále ve válce, korejský konflikt totiž ukončila pouze dohoda o příměří, nikoli mírová smlouva.

Historický summit umožnil i setkávání členů rozdělených rodin, kteří se neviděli padesát a více let. Uvolnil i cestu pro budování železnice spojující Sever s Jihem a mezi oběma armádami byla zřízena tak zvaná horká linka. Pchjongjang ale pokračuje ve výrobě jaderných zbraní, proto v Jižní Koreji i nadále v rámci sil OSN zůstávají americké jednotky, i když postupně dochází k jejich redukci.

Čtyřdenních oslav u příležitosti 5. výročí Korejského summitu se v Pchjongjangu zúčastní i více než třísetčlenná delegace z Jižní Koreje, ve které jsou i zástupci soulské vlády v čele s ministrem pro sjednocení Čung Dong-jangem.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme