Severní a Jižní Korea slaví pět let od historického Korejského summitu
Severní a Jižní Korea si dnes připomínají 5. výročí konání historického Korejského summitu. 15. června 2000 se v Pchjongjangu sešli představitelé obou znepřátelených zemí, severokorejský vůdce Kim Čong-il a tehdejší jihokorejský prezident Kim De-džung. Schůzka znamenala průlom ve vztazích mezi Pchjongjangem a Soulem i dohody o společných projektech včetně železnice. Severní Korea ale stále pokračuje ve svém nukleárním programu.
První schůzka mezi představiteli Severu a Jihu od konce druhé světové války, kdy došlo k rozdělení Korejského poloostrova, skončila přesně před pěti lety podepsáním společné Deklarace o usmíření obou států, snižování napětí a o hospodářské a kulturní spolupráci. Severní a Jižní Korea jsou totiž technicky stále ve válce, korejský konflikt totiž ukončila pouze dohoda o příměří, nikoli mírová smlouva.
Historický summit umožnil i setkávání členů rozdělených rodin, kteří se neviděli padesát a více let. Uvolnil i cestu pro budování železnice spojující Sever s Jihem a mezi oběma armádami byla zřízena tak zvaná horká linka. Pchjongjang ale pokračuje ve výrobě jaderných zbraní, proto v Jižní Koreji i nadále v rámci sil OSN zůstávají americké jednotky, i když postupně dochází k jejich redukci.
Čtyřdenních oslav u příležitosti 5. výročí Korejského summitu se v Pchjongjangu zúčastní i více než třísetčlenná delegace z Jižní Koreje, ve které jsou i zástupci soulské vlády v čele s ministrem pro sjednocení Čung Dong-jangem.