Severní a Jižní Korea spolu opět mluví, poprvé po dvou letech. Sešly se hlavy obou států

Jihokorejský prezident I Mjong-bak se v Soulu sešel s vysokým představitelem KLDR. Jihokorejská hlava státu přijala šestičlennou delegaci, která se v Jižní Koreji účastní smutečních obřadů na počest bývalé hlavy státu Kim Te-džunga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga | Foto: AFP

Je to vůbec poprvé, co Pchjongjang jedná se Soulem od nástupu I Mjong-baka do nejvyššího úřadu. I Mjong-bak totiž další pomoc Pchjongjangu podmínil ukončením severokorejského jaderného programu.

Vůbec první schůzce I Mjong-baka se zástupci Severní Koreje, která trvala zhruba půl hodiny, předcházelo sobotní jednání s ministrem pro sjednocení, kterému severokorejská delegace sdělila přání sejít se i s prezidentem. Údajně mu totiž vezla osobní dopis Kim Čong-ila.

Možné zlepšení vzájemných vztahů, které se ocitly na bodu mrazu, naznačovala samotná účast blízkých spolupracovníků Kim Čong-ila na pohřbu bývalého jihokorejského prezidenta Kim Te-džunga. Pchjongjang totiž v uplynulých měsících přerušil se Soulem veškeré kontakty, a také uskutečnil svůj v pořadí druhý jaderný test a pokračoval i v raketových zkouškách, prezidenta I Mjong-baka pak označoval za zrádce.

Během posledního týdne ale obnovil spojení přes společnou hranici a propustil zadržovaného zaměstnance společnosti Hyundai. Samotného státního pohřbu, který se v Soulu koná v neděli, se ale zástupci severokorejského režimu nezúčastní.

Přečtěte si také:

Pohřbu jihokorejského exprezidenta se účastní i delegace KLDR
Kim Čong-il hrozí jadernou válkou, Jižní Korea hledá pomoc u Američanů
Armády Jižní Koreje a USA zahájily společné cvičení, Pchjongjang hrozí válkou

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme