Severní aliance hledá bin Ládina a šéfa Talibanu

Ve východoafghánské oblasti Tora Bora, kde se podle některých informací skrývá hledaný terorista Úsama bin Ládin, pokračují prudké boje. Zahraniční bojovníci jeho organizace al-Káida brání svoje pozice na hoře Malíva. Frontová linie se ale od včerejška nezměnila. Oblast také bombardují americké letouny B-52. Protitalibanští bojovníci už dříve ohlásili, že ovládli tamní podzemní pevnost a teď prohledávají složitý systém chodeb a jeskyní. Umara tam prý už nenajdou - podle nejmenovaného Talibance zmizel z Kandaháru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar už podle nejmenovaného talibance není v Kandaháru na jihu Afghánistánu. Umar včera uzavřel s budoucím premiérem afghánské přechodné vlády Hamidem Karzáím dohodu o kapitulaci a nařídil obráncům Kandaháru, aby složili zbraně. Ti pak mohli z města volně odejít. Vůdce Talibanu ale zmizel. Karzáí už dříve tvrdil, že je ochoten zajistit mu bezpečnost. Spojené státy ale trvají na Umarově potrestání. Podle afghánské agentury AIP teď v Kandaháru vládne napětí, protože se jednotlivé oddíly protitalibanských bojovníků ještě nedohodly na správě města.

Po definitivním kolapsu afghánského radikálního hnutí Taliban pokračují vojáci Severní aliance a Spojených států v honu na Usámu bin Ládina a mullu Muhammada Umara. Před pádem Kandaháru, který byl poslední baštou Talibanu, se skupinám ozbrojených islámských radikálů podařilo z města uprchnout. Velitel americké operace v Afghánistánu generál Tommy Franks potvrdil, že se prchající Talibové stali terčem pozemních i vzdušných útoků.

Mulla Muhamad Umar - duchovní otec Talibů zmizel včera z Kandaháru a místní komentátoři připouštějí, že byl vypuštěn z města proti vůli Američanů po jednání s místními paštúnskými kmeny a představiteli Severního spojenectví. Šéf Al Kaidy bin Ládin se zase měl skrývat v horském masivu Tora Bora, který už druhý den prohledávají vojska Severní aliance. Ani tento muž však nebyl zajat. Odešel pravděpodobně i se svými posledními věrnými bojovníky směrem k pakistánské hranici. Vzhledem k jeho finančním možnostem se však, jak tvrdí vedení Severní aliance v Kábulu, může nacházet kdekoliv, a to nejen v Afghánistánu či Pákistánu.

Ani afghánský designovaný premiér Hamíd Karzáí nemá informace o tom, kde je vůdce islámského radikálního hnutí Taliban mulla Muhammad Umar. Karzáí přitom pochybuje o tom, že by se Umar mohl ještě ukrývat v Kandaháru. Šéf štábu amerického prezidenta Bushe Andrew Card přitom předtím uvedl, že Umar je stále v Kandaháru, a to i poté, co bývalá bašta Talibanu kapitulovala. Spojené státy trvají na tom, aby byl mulla Umar postaven před soud. Ministr obrany Donald Rumsfeld a další činitelé rozhodně odmítli variantu, že by Umar mohl svobodně odejít a požívat ochrany paštunských kmenových předáků.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme