Severní aliance odmítá mírové jednotky v Afghánistánu

Severní aliance odmítá vyslání mezinárodních mírových jednotek do Afghánistánu. Oznámil to Júnis Kanúní, který vede delegaci protitalibanské opozice na konferenci o budoucnosti Afghánistánu v německém Bonnu. Vojenské zajištění politického mírového procesu v Afghánistánu je přitom na bonnské konferenci jedním z hlavních témat. Organizace spojených národů se pro vytvoření mezinárodních mírových sil pro Afghánistán vyslovila už dříve. OSN zároveň volá po co nejrychlejším ukončení konference.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Rychlost je podle OSN nyní nejdůležitější. Ještě před víkendem by se tak čtyři frakce zastoupené v Bonnu měly dohodnout na složení dočasné dvacetičlenné rady, jež bude řídit zemi do března příštího roku. Tehdy by se mělo sejít shromáždění kmenových náčelníků aby zvolilo novou vládu země na přechodné dvouleté období a připravilo také novou demokraickou ústavu, zakotvující mimo jiné rovnoprávnost žen.

Hlavním problémem budou zřejmě kvóty pro zástupce jednotlivých národností. Severní aliance už nyní kritizuje malé zastoupení Uzbeků ve prospěch Tádžiků a Paštunů. Zvláštní zmocněnec Francesco Vedrell také proto varuje před přílišným optimismem. Rozpory mezi jednotlivými skupinami afghánské společnosti jsou příliš velké. Atmosféra na bonnské konferenci je přesto podle pozorovatelů dobrá.

Mezinárodní konference v bývalé západoněmecké metropoli nastolila reálně otázku, zda by nebylo možné, aby se do čela Afghánistánu navrátil král Muhammad Záhir šáh. Ten sice už několikrát zopakoval, že trůn není jeho cílem, nicméně je ochoten na něj usednout, pokud si to budou politické síly v zemi přát.

Podle zástupce Spojených států Jamese Divence lze očekávat, že by se čtyři hlavní afghánské frakce mohly dohodnout na svolání Velké šury - rady kmenových náčelníků. Ta by počátkem afghánského nového roku - tedy v březnu 2002 zvolila novou vládu země na přechodné dvouleté období a připravila také novou demokraickou ústavu, zakotvující mimo jiné rovnoprávnost žen.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme