Severní aliance údajně šest kilometrů od Kábulu

Afghánského opoziční Severní spojenectví dobylo strategické město Zarandž u íránských hranica také města Herát, Kunduz na severovýchodě země a nyní směřují ke Kandaháru. Opozice rovněž čeká několik kilometrů od Kábulu a podle Pentagonu může udeřit kdykoli vzhledem k tomu, že rozhodování opozičních vůdců se vymyká kontrole Washingtonu. Vojskům Severního spojenectví se údajně snadno a bez obětí podařilo prolomit linie Talibanu a zmocnit se bojové techniky nepřátel. Agentura Reuters předtím napsala, že hlavní město opouštějí desítky talibanských vozidel a míří na západ.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bojovník Severní aliance

bojovník Severní aliance | Zdroj: ČTK

Severní aliance už delší dobu tvrdě útočí na obrannou linii Talibanu severně od metropole. Spojené státy se ale snaží opozici přimět, aby se Kábulu vyhnula, dokud nebude jasné složení příští afghánské vlády. Jednotky afghánské opoziční Severní aliance dobyly také všechny pozice Talibanu na severovýchodní frontě v provincii Tachár. Dobytí provincie Tachár umožní opozičním silám přemístit do Afghánistánu ruské zbraně, které jsou zatím připraveny v Tádžikistánu.

Tisková agentura AP napsala, že rychlost, s jakou se hroutí afghánské vládní hnutí, naznačuje, že mnoho místních velitelů a bojovníků Talibanu přešlo na stranu opozice. Od pátku, kdy opoziční jednotky ovládly město Mazáre Šaríf na severu země, Severní aliance zvětšila území pod svou kontrolou z deseti na téměř 50 procent. Postup opozičních jednotek nadále podporují americká letadla. Bombardéry B-52 a stíhací stroje F-18 útočily na jižní část kábulské fronty poblíž Baghrámu asi 50 kilometrů od hlavního města. Bomby zasáhly muniční sklad, odkud se po útoku ozývaly exploze.

Rusko hodnotí dosavadní průběh protiteroristické operace v Afghánistánu jako úspěšný. Jak v Moskvě prohlásil ministr obrany Sergej Ivanov, akce protiteroristické operace probíhají podle předem odhadovaného scénáře a z vojenského pohledu je kampaň úspěšná. Ruský ministr obrany zároveň opětovně popřel zprávy o údajné tiché dohodě mezi Moskvou a Washingtonem o účasti ruských vojáků v protiteroristické operaci. Prezident Vladimír Putin nicméně před svým nočním odletem do Spojených států připustil, že se při určitém vývoji událostí mohou ruští specialisté podílet na záchraně amerických vojáků a pilotů i na území Afghánistánu.

Válka v Afghánistánu si už také vybrala první oběti mezi novináři. Dvě francouzské ženy a jeden Němec zahynuli při bojích na severu země. Jedna z žen byla pětatřicetiletá zpravodajka francouzské rozhlasové stanice Radio France International Johanne Suttonová. Agenturu Reuters o tom informoval jeden ze zaměstnanců RFI.

V dalších pěti pracovnách amerického Senátu byly nalezeny stopy antraxu. Vyšetřovatelé se domnívají, že jde o druhotnou nákazu pocházející z dopisu, který byl v říjnu zaslán vůdci demokratické většiny v Senátu Thomasu Daschleovi. Lékař Kapitolu sdělil, že množství antraxu nalezené v kancelářích je velmi malé a nepředstavuje zdravotní riziko. Jejich zaměstnanci proto nebudou podrobeni lékařským testům a nebudou jim ani předepsána antibiotika.

Představitelé tzv. skupiny osmi, tedy šesti zemí sousedících s Afghánistánem a Ruska i Spojených států se v New Yorku vůbec poprvé shodli na podobě nové afghánské vlády. Podle přijatého dokumentu bude multietnická, politicky vyvážená a svobodně zvolená. Kabinet ustanovený po pádu Talibanu má podle dohody naplnit potřeby afghánského národa a respektovat lidská práva, stabilitu oblasti i mezinárodní povinnosti země včetně zamezení obchodu s drogami. Hlavní roli má při hledání náhrady Talibanu sehrát OSN.

Muslimské země v oblasti však s obavami hledí na další vývoj. Nesouhlasí zejména s tím, že by se odvetné údery rozšířily na arabskou zemi,konkrétně Irák. Zatím nejostřeji se proti tomu vyslovil egyptský prezident Husní Mubarak. Podrobnosti připojuje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev. Podle Mubaraka Egypt nedovolí, aby k zásahu proti některé z arabských zemí došlo, a bude čelit všem pokusům o takový útok. Mubarak řekl, že zásah proti jakékoli arabské zemi by v arabském světě vyvolal silnou nenávist vůči Spojeným státům. Prohlášení Husního Mubaraka přichází jen několik dní poté, co americký ministr zahraničí Colin Powell uvedl, že Irák by se mohl stát dalším cílem boje proti terorismu. Podle pozorovatelů jde v této souvislosti zatím o nejsilnější výroky egyptského prezidenta.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme