Bude mít Severní Irsko po téměř třech letech vládu? Největší strany v regionu začínají jednat

Obě velké severoirské strany, katolicko-republikánská Sinn Féin a protestantská probritská Demokratická unionistická strana, chtějí tento týden opět začít jednat o vytvoření regionální vlády. Oznámil to britský ministr pro Severní Irsko Julian Smith. Obě strany se o zformování vládní koalice marně snaží už zhruba tři roky, a region je tak od ledna 2017 bez vlády, připomíná agentura DPA.

Belfast Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastoupení Demokratické unionistické strany v britském parlamentu kleslo z deseti na osm mandátů. | Zdroj: Reuters

Parlament a vláda Severního Irska se mohou ustavit jen v případě, že se největší strany svých konfesí dohodnou na spolupráci. Přou se mimo jiné o požadavky Sinn Féin učinit irskou galštinu oficiálním úředním jazykem a umožnit sňatky osob stejného pohlaví. Demokratická unionistická strana obojí odmítá.

Volby hýbou Británií. Může být vítězství separatistů ve Skotsku a Severním Irsku pro Londýn hrozbou?

Číst článek

Pokud se obě strany nedohodnou do konce ledna, budou se muset v Severním Irsku konat volby.

Podle britských médií se přitom obě hlavní regionální strany obávají trestu od voličů za patovou situaci, ve které se země nachází. Už v britských parlamentních volbách minulý čtvrtek hlavní severoirské strany oslabily, protože někteří voliči upřednostnili menší strany.

Vítězové a poražení britských voleb: Johnsonova krasojízda i kruté stranické a osobní debakly

Číst článek

Zastoupení Demokratické unionistické strany v britském parlamentu kleslo z deseti na osm mandátů. Vzhledem k drtivému vítězství Konzervativní strany se navíc nová vláda premiéra Borise Johnsona už nebude muset opírat o poslance této strany.

Demokratická unionistická strana tak přišla o výrazný vliv na jednání o brexitu, který by se po několika odkladech měl nyní již bez větších komplikací uskutečnit 31. ledna.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme