‚Vyvrcholení dvouletého vyšetřování vraždy novinářky.‘ Severoirská policie zatkla čtyři muže

Severoirská policie ve středu zatkla čtyři muže v souvislosti s vraždou novinářky Lyry McKeeové, kterou v roce 2019 zastřelil neznámý pachatel v Londonderry. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii.

Londonderry Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka Lyra McKeeová | Zdroj: Reuters

Tehdy devětadvacetiletá severoirská novinářka zemřela, když přihlížela nepokojům v Londonderry. Město v minulosti zažilo krvavé střety mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány.

Násilí je nevyhnutelné, řekl šéf politického křídla Nová IRA. Vraždu severoirské novinářky neodsoudil

Číst článek

K vraždě se přihlásila organizace Nová IRA, která neuznává severoirskou mírovou dohodu z roku 1998. Ta z velké části ukončila sektářské násilí a položila základy sdílené vlády unionistů a separatistů v Severním Irsku. McKeeová nebyla terčem útoku, ale „stála vedle sil nepřítele“, jak Nová IRA označuje britské policisty.

Čtyři muži ve věku 19 až 33 let byli zadrženi v Londonderry. „Tato zatčení představují vyvrcholení podrobného dvouletého vyšetřování vraždy Lyry a událostí, které k ní vedly,“ řekl šéf severoirské policie Jason Murphy.

Policisté loni v únoru obvinili dvaapadesátiletého Paula McIntyra, o kterém ovšem ví, že nebyl střelcem. Podle jeho advokáta se McIntyre zapletl do vyzvednutí nábojů.

Policie pak v červnu 2020 našla zbraň, kterou zastřelili severoirskou novinářku, a uvedla, že zná totožnost pachatele, kterého chce obvinit po forenzní analýze. Následující měsíc obvinila dalšího sedmadvacetiletého muže z porušení zákona o zbraních.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme