‚Otázka rovnoprávnosti.‘ Za liberalizaci zákona o potratech po Irské republice nyní bojuje Severní Irsko

Irové v referendu z 25. května velkou většinou odhlasovali požadavek na zmírnění legislativy o potratech. Zatímco tamní zákonodárci pracují na nové úpravě, dalo by se očekávat, že na Irském ostrově se veřejná diskuze na toto téma uklidní. Ale opak je pravdou, všímá si třeba německý deník Süddeutsche Zeitung.

Belfast Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna ulice, dva tábory lidí. Jedni rozdávají červené letáky se striktním Ne, naproti nim stojí příznivci změny. Na růžových plakátech nesou nápis: ano.

Podporovatelé změny v Irské republice ještě před referendem. Ilustrační foto. | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Do ulic totiž vyšly ženy v sousedním Severním Irsku, kde v otázce umělého přerušení těhotenství platí zákony ještě z viktoriánských dob, podotýká server americké veřejnoprávní rozhlasové stanice NPR.

Interrupce je v Severním Irsku dovolena pouze v případě, že je v ohrožení zdraví matky. Mnohé tamní ženy teď ale požadují stejná práva, jaká platí ve zbytku Spojeného království a jaká se chystá zavést i Irská republika.

Severní Irsko nicméně v současnosti nemá fungující regionální vládu, o prosazení reformy zákona by se proto musela zasadit přímo britská premiérka Theresa Mayová. Dolní sněmovna v Londýně už o záležitosti tento týden začala diskutovat.

Kontrola nad svými těly

„Nechráníme ženy tím, že je kriminalizujeme,“ říká poslankyně Stella Creasyová. „Považuji otázku potratů za otázku rovnoprávnosti. Muži a ženy nebudou zcela svobodní, dokud nebudou mít kontrolu nad tím, co se děje s jejich těly,“ dodala členka parlamentu za Labouristickou stranu. V zákonodárném sboru se vedla místy emociálně vyhrocená debata, v rámci které se jistá poslankyně za Konzervativní stranu dokonce podělila se svými osobními zážitky při podstoupení interrupce.

Tichá revoluce konzervativní irské společnosti? ‚Jde o pozvolný trend,‘ říká politolog

Číst článek

K jakékoliv intervenci v otázce severoirské potratové legislativy ze strany Londýna se ale postavili odmítavě členové severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ta „je od svého vzniku stranou podporující právo na život“, prohlásil severoirský poslanec Jeffrey Donaldson a dodal, že by zákony v Severním Irsku měly zohledňovat jak práva matek, tak i nenarozených dětí.

Severní Irsko je jedinou oblastí Spojeného království, kde je umělé přerušení těhotenství zakázané, a to i pokud došlo k početí znásilněním či incestem a rovněž v případě, že je plod poškozený a má malé naděje na přežití. Každý rok cestují za účelem podstoupení zákroku stovky severoirských žen do Anglie nebo Skotska, informuje NPR.

Další používají nelegální prášky, které navozují potrat, čímž se vystavují riziku trestního stíhání. „Už nechceme cesty autobusem, vlakem ani letadlem, chceme právo na interrupci,“ skandovaly účastnice demonstrace v Belfastu.

‚Znepokojující změna‘

Nedávné referendum v Irské republice ale nebylo jen impulzem pro aktivisty bojující za změnu zákona. O slovo se přihlásili i příslušníci druhého tábora. „Neočekávali jsme, že by lidé v Irsku tak velkou většinou hlasovali pro změnu. Je to znepokojující,“ řekla americkému veřejnoprávnímu rozhlasu aktivistka za práva nenarozených dětí Bernadette Smithová, členka skupiny Precious Life neboli Drahocenný život.

Zrušení zákazu interrupcí podpořilo 66,4 % Irů. Premiér označil referendum za ‚ukázku demokracie‘

Číst článek

Smithová také nepovažuje za dobrý nápad, aby britská vláda rozhodovala o potratech v Severním Irsku. Podle ní by tak Londýn de facto vnutil legislativu „jiné zemi“ a dopustil by se tak porušení demokratického procesu.

Stranám v Severním Irsku se nedaří dohodnout se na rozdělení moci, region je proto už rok a půl bez fungující lokální vlády. Pod tlakem na změnu zákonů platných v Severním Irsku se proto ocitl kabinet v Londýně. Premiérka Theresa Mayová ale není k takovému kroku odhodlaná.

„Bereme na vědomí intenzitu debaty na toto téma v Severním Irsku a pevné přesvědčení obou stran. Proto je naším hlavním cílem znovunastolení demokratické, devolvované vlády,“ prohlásila Mayová po setkání s těmi členy její vlastní strany, kteří prosazují, aby o věci hlasoval britský parlament.

Sociálně konzervativní Demokratická unionistická strana je v Severním Irsku proti uvolnění zákonů o umělém přerušení těhotenství. A menšinová vláda premiérky Mayové je na podpoře zákonodárců této formace závislá. To irská strana Sinn Féin změnu potratové legislativy podporuje. Nacionalistická formace nicméně odmítá, aby ji provedl britský parlament, vysvětluje NPR.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Natálie Zehnalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme