Brexit zatím na obyvatele Zeleného ostrova příliš nedopadl, Irové se obávají především byrokracie

Zelený ostrov, jak se přezdívá Irsku, má za sebou první den, kdy jeho severní část není součástí evropského vnitřního trhu. Věci se zatím, díky dohodám i tomu, že pátek byl státním svátkem, příliš nemění. Severní Irsko bude na rozdíl od zbytku Velké Británie dál dodržovat evropská pravidla a díky tomu na ostrově není žádná pevná hranice.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Newry Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newry, Severní Irsko. Na hranicích ani po brexitu žádné kontroly, město víceméně mrtvé. Finální odchod z unie místní považují za smutný, zatím to na ně ale vesměs nemělo žádný dopad

Newry, Severní Irsko. Na hranicích ani po brexitu žádné kontroly, město víceméně mrtvé. Finální odchod z unie místní považují za smutný, zatím to na ně ale vesměs nemělo žádný dopad | Foto: Jakub Lucký | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

Na ostrově by po definitivním brexitu neměla vzniknout žádná pevná hranice. Na nádraží v Dublinu je možné si koupit lístek do Newry, městečka kousek za irsko-severoirskou hranicí.

Na vlakové nádraží do Newry jsem se dostal snadno, po cestě nebyla žádná kontrola, nikdo nechtěl vidět ani lístek na vlak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hranice mezi Irskem a Severním Irskem nevznikla ani po brexitu. Poslechněte si celou reportáž Jakuba Luckého

„Že je Velká Británie definitivně mimo Evropskou unii, to je smutné, protože v jednotě je síla,“ vysvětluje pro Radiožurnál důchodce James, který v Newry žije.

Jeho samotného se zatím brexit nijak nedotkl, obává se ale třeba zdražení. „Zdá se, že s dopravou věcí do Evropy a zpět bude spousta papírování. A obchody a podniky to pak budou přenášet na své zákazníky,“ obává se.

Stejný strach má i Neil, který už má s brexitem i praktickou zkušenost: „Jde o povinné ručení. Když jedete přes hranice, tak musíte mít jiný dokument, než se používá tady.“

To, že právě různá byrokracie bude problém, si myslí i Ruairí Ó Murchú, poslanec za okres Louth, který sousedí s Newry, ale spadá už pod Irskou republiku.

Brexit podle něj bude způsobovat komplikace ještě dlouho. „Neustále budou nějaké problémy a ani nejsme schopni odhadovat, o jaké potíže půjde, ve vztahu jihu a severu Irska. Jen za první den roku zastavili v přístavu myslím asi šest kamionů, protože neměli v pořádku dokumenty,“ říká irský poslanec.

Zpoždění zboží

Trhliny v pobrexitové dohodě. Francouzští rybáři nesmějí do britských vod, byť jim to smlouva dovoluje

Číst článek

Brexit a chování britské vlády vůči Severnímu Irsku podle něj podporuje snahu jeho levicové strany Sinn Féin, aby se ostrov jednou v budoucnosti sjednotil. Zdaleka ne všichni Irové ale situaci ohledně brexitu prožívají a sledují.

Například Viktor z Dublinu doufá, že vše zůstane víceméně při starém. Co přesně brexit znamená, neví ani trojice dívek Roseane, Larie a Ashley.

Třeba Roseanne si ještě ani nestihla všimnout, že se Velká Británie a Evropská unie dohodly na obchodní smlouvě. Larie ale tuší, že se jí zkomplikují nákupy: „Jeden obchod mi poslal e-mail, že moje objednávky, které mají přijít do 24 hodin, budou zpožděné a bude to místo toho trvat tři dny.“

Právě zpoždění v dopravě zboží je jednou z obav, kterou má i irská vláda. Jak se nová pravidla osvědčí, to bude jasné teprve až se obchody rozjedou naplno.

Newry, Severní Irsko, kousek od hranic. Na hranicích ani po brexitu žádné kontroly, město víceméně mrtvé. Finální odchod z unie místní považují za smutný, zatím to na ně ale vesměs nemělo žádný dopad.

14:47 – 01. 01. 2021

3

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme