Severní Irsko získalo víc samostatnosti

Severnímu Irsku se vrátili některé kompetence. Policejní a soudní pravomoci v této autonomní britské provincii přecházejí z rukou Londýna do kompetence společné severoirské vlády katolíků a protestantů. Převzetí odpovědnosti za bezpečnost v této autonomní britské provincii od centrálních britských úřadů oficiálně vyvrcholilo vytvořením severoirského ministerstva spravedlnosti a zvolením Davida Forda, lídra strany Alliance, za jeho ministra. Ministerstvo bude prvním svého druhu od roku 1972, kdy Londýn jeho pravomoci odebral Belfastu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z památníků obětí sektářského násilí v severoirském Belfastu

Jeden z památníků obětí sektářského násilí v severoirském Belfastu | Foto: Jaroslav Skalický

„Tato změna Severnímu Irsku přinese především větší transparentnost do způsobů, jakým jsou bezpečnostní složky a soudy kontrolovány. Doposud pokud si chtěl některý z poslanců tamního shromáždění na cokoliv stěžovat nebo chtěl kohokoliv povolat k zodpovědnosti, musel počkat, až se do Belfastu dostaví příslušný ministr z Londýna. Nyní to politické spojení bude daleko bližší a užší,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co zřízení nového ministerstva spravedlnosti Severnímu Irsku přinese mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Se zvolením Davida Forda se již předem počítalo. „Byl zvolen jako předseda strany Aliance, která sice podporuje zachování Unie, ale nikoliv na základě nějakých náboženských svazků nebo předsudků. Strana je poměrně malá, má v severoirském shromáždění pouze šest poslanců a volba byla kompromisem mezi dvěma hlavními severoirskými politickými stranami,“ pokračuje Ivan Kytka.

Pravomoci ministerstva spravedlnosti odebral Londýn Severnímu Irsku v roce 1972.

„Rok 1972 byl nejkrvavějším z celé té éry ‚trablů,‘ jak se v Severním Irsku říká. Tehdy tam měli potlačovat krvavé střety mezi katolíky a protestanty a rozhánět demonstrace severoirských katolíků britští vojáci. Několik desítek jich zahynulo. Velké násilí v ulicích vedlo k tomu, že Londýn začal vést severoirskou justici a policii přímo z britské metropole,“ dodává spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Podle něj to z dlouhodobého hlediska povede ke stabilizaci politické i bezpečnostní situace v Severním Irsku.

Jan Piroch, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme