‚Jsem prostě šťastný.‘ Válkou rozdělení Korejci během vysněného setkání neskrývali dojetí

Setkání, na které někteří čekali i víc než 60 let. Necelé stovce Jihokorejců se v pondělí poštěstilo vidět poprvé a možná i naposledy své příbuzné, kteří žijí v KLDR. V pohraničním letovisku Sokčcho se pořádalo 21. sjednocení rodin rozdělených korejskou válkou v 50. letech.

Obrazem Sokčcho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pondělní setkání je výjimečné: kvůli vyhroceným vztahům Jižní Koreje a KLDR se taková akce nekonala poslední tři roky.

Pamětníkům korejské války je už přes 80 let a mnohdy umírají bez toho, aby se jim s příbuznými podařilo vidět. Proto každý rok, kdy mají šanci, že se stanou vyvolenými a potkají se se svými příbuznými, je pro Korejce velmi důležitý.

‚Vraťte mi otce domů.‘ Pro rodiny lidí, které KLDR unesla, má summit Trump-Kim trpkou příchuť

Číst článek

Letos příležitost dostalo 89 rodin. Původně jich bylo 93, ale čtyři účast na poslední chvíli zrušily ze zdravotních důvodů. Nutno zmínit, že většině z lidí je přes 90 let a je to pro ně unikátní šance.

„Jsem šťastná. Sice se mi nepovedlo vidět s mým synem, ale aspoň potkám vnučku!“ vysvětluje 94letá paní Kwon Sok.

Podobný příběh zaznamenal server Euronews u desítek dalších vybraných Korejců, třeba jako u 93letého pana I Kwan-džoa.

„Potkám se se svými synovci. Jsou od mého staršího bratra, který už zemřel. Nikdy jsem je neviděl. Co říct dalšího, jsem prostě šťastný,“ svěřuje se pan I.

Nejstaršímu účastníkovi pondělního setkání je podle agentury AFP 101 let.

A jak setkání vlastně vypadalo? Vybraní Korejci přijeli do letoviska Sokčcho, kde strávili noc. Následně se všech 181 lidí muselo dostavit do centra Červeného kříže, kde prošli bezpečnostní prohlídkou. Po celou dobu je sledovali severokorejští agenti.

A pak už přišla dlouho očekávaná schůzka rozdělených příbuzných. Trvala asi tři hodiny. Záběry zachycují vidět emotivní reakce všech lidí, mnozí si vyměňují fotky rodin a mluví o svém životě.

Na podobné setkání v Jižní Koreji čeká asi 57 tisíc lidí.

Václav Jabůrek, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme