Soul vysílá své K-pop vojsko: KLDR přivítá obří koncert jihokorejských muzikantů

V Pchjongjangu má vystoupit i dívčí skupina Red Velvet (na snímku z listopadu 2017), která patří mezi nejznámější jména K-popu. Na rozdíl od řady jiných dívčích skupin Red Velvet tíhnou k sofistikovanějšímu zvuku a vymezují se proti v korejské popkultuře běžnému stereotypu "roztomilé dívenky". | Zdroj: Fotobanka Profimedia

160členná delegace plná hvězd jihokorejského hudebního nebe míří do Pchjongjangu, kde na přelomu března a dubna odehraje hned dva velké koncerty. Pokud ambiciózní plán neselže, bude to poprvé od roku 2008, kdy jihokorejští hudebníci vystoupí na Severu. Zlomovou událost v úterý potvrdily severokorejská a jihokorejská kulturní delegace, které se setkaly v pohraničním Pchanmundžomu, informoval server NK News.

Doporučujeme Pchjongjang - Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není zatím jasné, které z mnoha z hitů tzv. K-popu v Pchjongjangu zazní - seznam písní musí být ještě konzultován a prověřen severokorejskou stranou.

Nicméně nad seznamem interpretů už takový otazník nevisí. Jak v úterý oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, mezi příslušníky "hudební mise" figurují jména jako oceňovaná dívčí skupina Red Velvet či Seohyun (So-hjon), ještě donedávna zpěvačka dalšího slavného K-pop týmu Girls' Generation. 

Své umění však v Pchjongjangu předvede i starší generace jihokorejské hudební scény: za zmínku stojí především její ikona Čo Jong-pchil, který zahájil kariéru už na konci 60. let a v průběhu následujících desetiletí se stal jednou z největších uměleckých hvězd v Jižní Koreji. Mimochodem, vystoupit v KLDR nebude pro dnes 67letého zpěváka žádnou novinkou. Na pozvání Severokorejců tu koncertoval už před třinácti lety.

Ptejte se Severokorejce: Co je v KLDR 'cool'? Krása Jihokorejců a smartphone s penězi v kapse

Číst článek

Společně s hudebníky se do Severní Koreje vydají také novináři a doprovodný personál - celkem 160 lidí. V Pchjongjangu je uvítají hned dvě významné scény: Východopchjongjangské velké divadlo a Hala Rjukjong Čong Ču Jong s velkorysou kapacitou zhruba 12 tisíc diváků. 

Jednání na hranici

Soul zprávu o koncertu zveřejnil krátce poté, co se na severokorejské straně pohraničního Pchanmundžomu sešly kulturní delegace obou států. Jednání se na jihokorejské straně zúčastnili respektovaný skladatel a hudební profesor Jun Sang, jako hudební ředitel 160členného týmu, a dále zástupce ministerstva pro sjednocení Pak Hjong-il a vysocí funkcionáři z Modrého domu (jméno vžité pro sídlo, a tedy i úřad jihokorejského prezidenta, pozn. red.).

Severokorejský vyjednávací tým vedla známá hudebnice a hlava orchestru Samdžijon Hjon Song-wol, který nedávno vystoupil na Jihu u příležitosti olympiády v Pchjongčchangu. Na tomto koncertě hostovala i výše zmíněná jihokorejská zpěvačka So-hjon, přípomíná NK News

Hjon Song-wol (vlevo) a Jun Sang po úterním jednání v Tchongilgaku (severokorejské ústředí v neutrální vsi Pchanmundžom na hranici Korejí). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jihokorejský ansámbl má na Severu strávit čtyři dny, od 31. března do 3. dubna. Ještě předtím však do Pchjongjangu vyrazí jihokorejský inspekční tým, který se už od tohoto čtvrtka má podílet na organizaci a praktické přípravě koncertů. 

Setkání na Diamantové hoře

Jestli přípravná fáze neselže, bude to vůbec první vystoupení jihokorejských hudebníků v Severní Koreji po deseti letech. Tehdy Jihokorejci zahráli na slavnostní akci v Diamantových horách, pořádané k 8. výročí podpisu Společné delegace z 15. června (viz níže). 

A právě na Diamantové hoře se měla konat i další společná kulturní událost, na níž se obě Koreje dohodly letos v lednu. KLDR však svůj souhlas později stáhla. Podle svých slov tím reagovala na zlou krev, kterou o ní šíří jihokorejská média. 

Společná deklarace z 15. června:

Dokument podepsaný 15. června 2000 je výsledkem intenzivní diplomacie mezi Severem a Jihem na přelomu tisíciletí; umožnil mj. setkání rozdělených korejských rodin. 

"V souladu se vznešenou vůlí celého lidu, jenž touží po mírumilovném sjednocení národa, se prezident Korejské republiky Kim Te-čung a nejvyšší vůdce Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-il setkali na historické schůzce a rozhovorech v Pchjongjangu od 13. do 15. června 2000. 

Vůdci Jihu a Severu uznávají nesmírný význam této schůzky a rozhovorů pro vzájemné porozumění, rozvoj vzájemných vztahů a uskutečnění mírumilovného sjednocení, a prohlašují následující:   

  1. Jih a Sever souhlasí s tím, že se otázka sjednocení bude řešit nezávisle a prostřednictvím společných snah korejského lidu, který je pánem země. 
  2. Aby dosáhly sjednocení, Jih a Sever souhlasí, že neprodleně vyřeší humanitární otázky jako výměnné návštěvy rozdělených rodin a příbuzných u příležitosti Dne osvobození 15. srpna a otázku neochvějných komunistů, kteří si na Jihu odpykávají tresty odnětí svobody. 
  3. Jih a Sever souhlasí s posilováním vzájemné důvěry skrze prosazování vyváženého rozvoje národní ekonomiky prostřednictvím hospodářské spolupráce a podporování spolupráce a výměny na občanském, kulturním, sportovním, zdravotním, ekologickém a veškerých dalších polích. 
  4. Jih a Sever souhlasí s vedením dialogu mezi odpovídajícími úřady v blízké budoucnosti, ve prospěch účinné implementace dohod výše." 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme