KLDR odpálila balistickou raketu. Velvyslanec zároveň kritizoval Spojené státy za nepřátelskou politiku

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala v úterý agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od „nepřátelské politiky“ vůči Severní Koreji. Spojené státy odpálení střely odsoudily.

Pchjongjang/Soul/New York (Aktualizováno: 8:10 28. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea odpálila do moře balistickou raketu. Ilustrační foto | Zdroj: KCNA/Reuters

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 tisíc vojáků. Odpálení střely však podle ní „zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného“ severokorejského zbrojního programu. Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

KLDR označila výzvu k ukončení korejské války po 68 letech za předčasnou. Nepřispělo by ‚ke stabilizaci‘

Číst článek

„Nikdo nemůže popírat naše právo na legitimní obranu,“ pronesl severokorejský diplomat Kim Song na před Valným shromážděním OSN a dále uvedl, že Severní Korea má právo na testy zbraní. Pokud podle něj Washington upustí od „nepřátelské politiky“, Pchjongjang bude „kdykoliv ochotně“ reagovat na nabídky k jednání. „Podle našeho soudu však v současné fázi neexistuje vyhlídka na to, že by USA skutečně od své nepřátelské politiky ustoupily,“ nechal se slyšet Kim.

Odpálení střely odsoudilo americké ministerstvo zahraničí a vyzvalo KLDR k jednání. „Toto odpálení (rakety) porušuje vícero rezolucí Rady bezpečnosti OSN a představuje hrozbu pro sousedy (Severní Koreje) a mezinárodní společenství,“ uvedlo ministerstvo. Jižní Korea uvedla, že lituje odpálení rakety v době, kdy je velmi důležité zajistit stabilitu na Korejském poloostrově. Jihokorejský prezident Mun Če-in nařídil celou záležitost podrobně prošetřit. Japonsko proti odpálení střely protestovalo a uvedlo, že krok KLDR je politováníhodný.

Obviňování z nepřátelské politiky

V polovině září Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety, které dopadly do vod mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. O dva dny dříve oznámila, že otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu. Podobné testy provedla poprvé po šesti měsících, poznamenala agentura AP. Test balistické rakety provedla v polovině září rovněž Jižní Korea.

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea. Podle Japonska dopadly do moře

Číst článek

Severní korea dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

V pátek vlivná sestra a poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una prohlásila, že KLDR je ochotna zvážit účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Ve svém sobotním prohlášení Kim Jo-čong Soul vyzvala, aby upustil od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v reakci na první sdělení uvedlo, že očekává rychlé zahájení hovorů s Pchjongjangem, ale nejdříve je zapotřebí obnovit komunikační horkou linku mezi oběma zeměmi. Pchjongjang nereagoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme