Severní Korea chce Dohodu o neútočení

Severní Korea požaduje po Spojených státech Dohodu o neútočení. Poskytnutí plných bezpečnostních záruk je podle Pchjongjangu jediným možným způsobem, jak vyřešit jadernou krizi na Korejském poloostrově. Prohlášení Severní Koreje přichází krátce před očekávanými šestistrannými rozhovory o severokorejském nukleárním programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Nepřátelská politika Washingtonu vůči Pchjongjangu by měla být ukončena a důkazem toho by byla smlouva o neútočení podepsaná mezi oběma stranami, uvádí se v prohlášení severokorejského ministra zahraničí. Jak šéf severokorejské diplomacie dodal, součástí této dohody by mělo být i navázání diplomatických vztahů mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Washington a Pchjongjang spolu neudržují oficiální styky a k vzájemnému kontaktu Američané využívají mise Severní Koreje při OSN v New Yorku. Požadavky Pchjongjangu přicházejí jen několik dní před zahájením šestistranných rozhovorů, které by měly začít 26. či 27. srpna v Pekingu. Už dnes budou o programu summitu ve Spojených státech jednat delegace Jižní Koreje a Japonska, v Moskvě zase povedou dialog zástupci Severní a Jižní Koreje.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme