Severní Korea hrozí jihu válkou. Kvůli vánočnímu stromku

Jižní Korea zvažuje postavit nedaleko hranic s KLDR devětadvacet metrů vysoký kovový vánoční strom. Severokorejci nápad označili za „pokus o psychologickou válku“ a Soulu vyhrožují odvetnými kroky, pokud se skutečně strom v pásmu rozzáří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom v Soulu při zatmění Měsíce

Vánoční strom v Soulu při zatmění Měsíce | Zdroj: Reuters

Jihokorejské ministerstvo obrany povolilo křesťanům rozsvítit tři vysoké vánoční stromy – na východě, uprostřed a na západě hranice s komunistickou zemí na severu. Třetí strom má stát na pahorku ve vojenské zóně jen tři kilometry od hraniční linie.

Sever to označil za provokaci, šíření křesťanské propagandy a jihu pohrozil odvetnými kroky a „nepředvídatelnými následky“. Na kopec je totiž vidět z významného severokorejského města Kesongu, bývalého hlavního města sjednocené Koreje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor na Korejském poloostrově shrnuje zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák

Severní Korea vidí v pronikání křesťanství velké nebezpečí. Například Američané, kteří chtěli v minulosti hlásat na severu křesťanství, skončili ve vězení a za jejich propuštění se museli přimlouvat i bývalí američtí prezidenti jako Jimmy Carter nebo Bill Clinton.

Jižní Korea je tradičně buddhistická a konfuciánská země, dokonce se tvrdí, že konfucianismus ve své nejčistší podobě přežil právě tam. Křesťanství a zejména katolicismus tam měl v 19. století takový úspěch, že se k němu hlásí téměř třetina Korejců.

Severní Korea vidí, jak se daří křesťanství na jihu, kde má společnost stejné kulturní a civilizační kořeny, a obává se, že by jeho pronikání mohlo zpochybnit vedoucí úlohu komunistické Strany práce.

Stromy se mají za přísného vojenského dohledu rozsvítit 23. prosince a asi na patnáct dní. Jih s touto tradiční akcí přestal v roce 2003, protože věřil ve zlepšování vztahů se svým severním sousedem, a snahy křesťanů proto potlačoval. V posledním roce, kdy KLDR potopila jihokorejskou loď a ostřelovala ostrov u sporné námořní hranice, se však vzájemné spory znovu vyhrotily.

Milan Slezák, Václav Pešička, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme