Severní Korea hrozí USA raketami s dlouhým doletem. Experti jsou skeptičtí

Severní Korea dokáže zasáhnout americké území mezikontinentálními raketami. Pchjongjang touto hrozbou reaguje na nedělní dohodu mezi Jižní Koreou a Spojenými státy, podle které může Soul vlastnit balistické střely o doletu až 800 kilometrů. Jihokorejská armáda tak bude schopná zničit jakýkoli cíl na severokorejském území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská zkouška balistické rakety

Severokorejská zkouška balistické rakety | Foto: Ng Han Guan | Zdroj: ČTK

Cílem Washingtonu a Soulu je rozpoutání války, tvrdí Pchjongjang, který americko-korejskou dohodu označil za spiknutí pána a jeho poskoka.

Stalinistický režim v čele s Kim Čong-unem pohrozil Washingtonu, že je schopen zasáhnout svými mezikontinentálními raketami nejen zámořská území USA jako základny na Korejském poloostrově, v Japonsku či na ostrově Guam, ale i americkou pevninu.

Severní Korea dlouhá léta vyvíjí mezikontinentální střely Taepondong 2 s doletem 10 tisíc kilometrů, jejich dosavadní zkoušky ale byly neúspěšné. Přesto zůstává její raketový a spolu s ním i jaderný program hrozbou pro celý asijsko-pacifický region.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravil pro Večerní Radiožurnál Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Dynastie Kimů už od vzniku KLDR prosazuje politiku „armáda na prvním místě“. Potřebuje tedy co nejmodernější zbrojní arzenál včetně nukleárních hlavic. Jedině tak totiž dokáže zastrašit nepřítele, konkrétně svého jižního demokratického souseda a spolu s ním i Japonsko a Spojené státy.

„Státem sponzorovaný terorismus, který proti nám vedou američtí imperialisté spolu s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem, se prakticky rovná vyhlášení války. Naše letectvo i protivzdušná obrana jsou ale odhodlané nepřítele zničit a vymazat ho z povrchu," prohlašuje v propagačním spotu vládní severokorejské televize jeden z generálů.

Vedle samotné hrozby se však velení armády obrací i do vlastních řad. Ozbrojené síly KLDR se podle informací jihokorejské armády potýkají se špatnou morálkou i disciplínou, což svým způsobem potvrzuje i několik případů dezerce.

Od letošního srpna totiž přes přísně střeženou hranici do Jižní Koreje uprchli už tři severokorejští vojáci. Není tedy divu, že Pchjongjang opět zesiluje slovní útoky a haraší při tom zbraněmi. V Soulu i Washingtonu jsou ale na podobná prohlášení už zvyklí.

Robert Mikoláš, Milan Kopp, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme